Latvijas distanču slēpotāju kopējais līmenis audzis pēdējā olimpiskajā ciklā

Pēdējos pāris gados itin bieži ir izskanējušas ziņas par Latvijas distanču slēpotāju panākumiem starptautiskajā arēnā. Lielākoties tas saistīts ar Patrīciju Eiduku, bet arī bez lieliskās slēpotājas no Vecbebriem Latvijai šajā četrgadē kopš 2018.gada Olimpiskajām spēlēm Phjončhanā slēpošanā ir sasniegti vēl nebijuši rezultāti un panākumi, kuru kaldināšanā liels nopelns ir madonietim Raimo Vīgantam. Arī rollerslēpošanā vasarā mūsu slēpotāji ir ieguvuši augstas vietas. Turklāt “Gada sportistes” titulu ir ieguvusi distanču slēpotāja, kas vēl pavisam nesen šķistu neiespējami, informē distanču slēpošanas apskatnieks Ivars Bācis.

Pēc Phjončhanas Olimpiskajām spēlēm mainījās vadība, kas atbildīga par distanču slēpošanu, jo šajā ziemas sportā bija iestājušies grūti laiki. Cilvēki, kuriem distanču slēpošana ir tuva sirdij, atteicās no samaksas, kāda pirms tam bija ieviesta uz pāris gadiem, un uzņēmās brīvprātīgā kārtā glābt situāciju un veicināt slēpošanas attīstību. Protams, lielākā nozīme šo labo rezultātu sasniegšanā šajā četrgadē ir pašu slēpotāju ģimenēm, kā arī pašvaldību un citu atbalstītāju sniegtajam finansējumam, taču arī slēpošanas federācija tajā ir devusi zināmu ieguldījumu – gan finansiālu, gan ar sistēmas sakārtošanu.

Patrīcija Eiduka jau trešo sezonu pēc kārtas ir iekļuvusi Pasaules kausa posmos labāko trīsdesmitniekā. Kopumā viņa to ir paveikusi 15 reizes, turklāt divas reizes tiekot desmitniekā, ko neviens cits no Baltijas valstīm nav spējis pēdējos astoņos gados noteikti un kas pat pirms dažiem gadiem šķita nereāls. Pasaules junioru čempionātā neatlaidīgā Eiduka ir izcīnījusi 4., 10. un 11.vietu, bet U23 grupā divas reizes tikusi desmitniekā ar 7. un 9.vietu. Tie ir vēl nebijuši panākumi Latvijai slēpošanā. Eiduka ar saviem ļoti labajiem rezultātiem ir nopelnījusi vēl vairākas papildu vietas mūsu valstij olimpiskajās spēlēs sievietēm. Līdz ar to Pekinā tiks sasniegts distanču slēpotāju skaita rekords olimpiskajās spēlēs, un pirmo reizi varēs uzlikt stafetes komandu.

Arī Raimo Vīgants, kurš šajā ciklā kopš 2018.gada ir kļuvis par vīriešu izlases līderi, ir daudz sasniedzis vīriešu konkurencē. Pirms diviem gadiem madonietis iekļuva desmitniekā pasaules U23 čempionātā, finišēdams 9.vietā, kas ir nebijis sasniegums Latvijai vīriešu konkurencē. Raimo pēdējos 14 mēnešu laikā trīs reizes PK posmos ir ticis piecdesmitniekā un ir vienīgais no Latvijas, kurš to paveicis pēdējo 20 mēnešu laikā. Lai arī pēdējos gados viņš zaudē Vīgantam un ir tālākās vietās, arī Latvijas otrais numurs Indulis Bikše startē PK posmos un ik pa laikam tur uzrāda rezultātus zem 100 FIS punktiem. Tādējādi Latvijai pēdējo pāris gadu laikā vīriešiem vienlaicīgi ir divi PK līmenim atbilstoši slēpotāji, kā iepriekš nav bijis.

Kaut arī junioru čempionātā viņi neieguva augstas vietas, tomēr labu slēpošanas līmeni rāda abi junioru līderi Lauris Kaparkalējs un Edijs Eiduks (abi 2003.g.), kuri ne tikai “labu punktu” FIS mačos, bet arī laba līmeņa FIS sacensībās uzrādu rezultātus tuvu 100 FIS punktiem. Un to abi paveikuši 18 gadu vecumā. Vēl divi gadi junioru konkurencē viņiem priekšā. Eidukam un Kaparkalējam cenšas tuvoties progresējušie siguldieši Rainers Paeglis un Sandijs Suhanovs. Atsevišķas reizes labu rezultātu uzrāda arī rīdzinieks Bruno Krampe. Meitenēm “āķis lūpā” ir juniorēm Samantai Krampei un Esterei Volfai, kuras cītīgi trenējas un kurām vēl priekšā daži gadi U20 grupā.

Pagājušais gads bija ļoti sekmīgs rollerslēpošanā, kur tika iegūti divi kopvērtējuma tituli junioros PK kopvērtējumā (Kaparkalējs un Krampe) un bronzas medaļa pasaules čempionātā (Krampe), kā arī vicelīdera statuss pieaugušajiem PK kopvērtējumā (Vīgants). Protams, PK rollerslēpošanā krietni atpaliek no PK ziemā, turklāt junioriem sastāva ziņā tas ir tīri simbolisks PK, bet tomēr mūsējie sakārtotas sistēmas un nodrošinātā finansējuma dēļ varēja aizbraukt uz visiem posmiem un panākumi neizpalika. Jāuzsver, ka rollerslēpošanā bieži tiek dots visiem vienāds inventārs, kas ļauj salīdzināt tieši konkrētā sportista spēkus, un nav kādam ātrāka slēpe vai labāk slīd, kā tas ir ziemā.

Ne tikai rezultāti kopumā ir uzlabojušies, bet arī pieaudzis slēpotāju skaits, lielu darbu ieguldot treneriem. Pirms pusotras nedēļas Madonā Latvijas čempionāta pirmajā posmā visās vecuma grupās piedalījās vairāk nekā 400 dalībnieku. Turklāt jauniešu grupās – U16 un jaunāki – sacentās pāri par 300 slēpotājiem. Veterāniem uz starta izgāja 30 dalībnieki, sacenšoties trīs vecuma grupās vīriešiem un tikpat sievietēm. Jau iepriekšējā reizē – 2020.gadā, kad bija faktiski bezsniega ziema, ietekmējot startēt gribētājus, Latvijas čempionātā Madonā tikai jauniešu grupās piedalījās vairāk nekā 200 slēpotāju.

Šīs sezonas nozīmīgākās sacensības vēl priekšā, un ir pamats domāt, ka varēsim sagaidīt labus rezultātus no mūsu līderiem. Vēlēsim veiksmīgus startus Latvijas slēpotājiem gan olimpiskajās spēlēs Pekinā, gan pasaules junioru čempionātā Norvēģijā, gan Eiropas jaunatnes ziemas olimpiskajā festivālā Somijā.

Informāciju sagatavoja Ivars Bācis, slēpotāju pārstāvis

Leave a Reply