Marta Užule izcīna otro vietu LČ U16 vieglatlētikas pieccīņā

29.janvārī Valmierā norisinājās šī gada pirmais Latvijas čempionāts. Divu dienu garumā labākie Latvijas daudzcīņnieki sacentās Latvijas čempionātā daudzcīņās telpās un dalībnieku vidū bija arī koknesiete, 2021.gada Latvijas U14 čempione daudzcīņā stadionā Marta Užule. Marta, startējot U16 grupā pirmo gadu, spēja sasniegt augstvērtīgus rezultātus un izcīnīt sudraba medaļu vairāk nekā 30 dalībnieču konkurencē.

Marta ikdienā vieglatlētiku apgūst Aizkraukles novada sporta skolas Kokneses filiālē pie trenera Dāvja Kalniņa. Viņas pamatdisciplīna ir augstlēkšana, bet sportistes daudzpusīgums ļauj viņai arī ļoti veiksmīgi piedalīties daudzcīņas disciplīnā, kur šoreiz savi spēki bija jāparāda šādās disciplīnās – 60 metru barjerskrējienā, augstlēkšanā, lodes grūšanā, tāllēkšanā un 800m skrējienā, pie tam tas viss jāizdara vienā dienā.

Pirmajā disciplīnā 60 metru barjerskrējienā Marta startēja stiprāko skrējienā un sasniedza rezultātu 9.66 sekundes, kas bija septītais labākais starp visām dalībniecēm un par šo rezultātu Marta saņēma 777 punktus. Lai arī skrējiens nebija ideāls un Marta saskaitīja vismaz trīs palielas kļūdas, 9.66s ir viņas personīgais rekords skrējienos, kur laiks tiek ņemts ar elektroniku.

Marta (#1) pirms barjersprinta

Otrā disciplīna bija augstlēkšana, kas ir viennozīmīgi Martas spēcīgākā disciplīna. Pirms 10 dienām turpat sacensībās Valmierā Marta pārleca 1.63metrus, bet šoreiz rezultātu izdevās uzlabot par 4cm. Tagad viņas jaunais personīgais rekords ir 1.67m, kas ir arī jauns I.Gaiša Kokneses vidusskolas rekords augstlēkšanā. Iepriekšējais rekords bija 1.65m un piedērēja divām sportistēm – I.Lullei (1983) un I.Tumaševai (1991). Praktiski bez aizķēršanās Marta tika līdz augstumam 1.64m, kurš gan tika pārvarēts tikai ar trešo mēģinājumu. Arī jaunais rekords tika sasniegts trešajā – pēdējā mēģinājumā. Marta gan nedaudz pieskārās latiņai, bet tā veiksmīgi noturējās uz statīviem un Marta varēja pelnīti pasmaidīt par sasniegto. Atsevišķi augstlēkšanā Marta bija labākā, bet otrā ar 1.64 metriem bija rūjieniete Loreta Bērziņa.

Marta pārvar 1.67m augstlēkšanā

Iesākot lodes grūšanu Marta bija kopvērtējumā pirmā. Lodes grūšana šobrīd ir vājākā Martas disciplīna, tāpēc bija svarīgi šajā disciplīnā nezaudēt pārāk daudz punktu. Starp visām lodes grūdējām Marta sasniedza 11.vietu ar rezultātu 9.00m. Labi šajā disciplīnā nostartēja Martas sīvākās konkurentes – Adriana Reitmane (11.33m), Nikola Bunde (10.72) un Dārta Neimane (10.80), kā rezultātā situācija kopvērtējumā kļuva daudz spraigāka, bet joprojām Užule atradās līderpozīcijās.

Marta Užule lodes grūšanas sektorā

Tāllēkšanas sektorā Marta pirmajā mēģinājumā sasniedza 4.97 metrus, kas ir atkārtots Martas personīgais rekords telpās. Nākamajos divos piegājienos rezultātu uzlabot neizdevās un tāllēkšanu atsevišķi Marta noslēdza trešajā vietā. Mazliet tālāk – 5.03 metri aizlēca Dārta Neimane, bet lielisku rezultātu sasniedza Reitmane, aizlecot 5.31 metru. Pārējās leca mazāk, kas iedeva nelielu handikapu Marta pirms izšķirošās 800m distances.

Tāllēkšanas sektorā

Diezgan negaidīti, bet arī pirms 800m skrējiena Marta bija līdere. Aiz viņas deviņu punktu attālumā bija Reitmane, aptuveni 60 punktus atpalika Bunde un aptuveni 90 punktus atpalika Neimane. Pārrēķinot punktus laika izteiksmē, tad Marta, lai uzvarētu drīkstēja zaudēt Reitmanei ne vairāk kā nepilnu sekundi, Bundei ne vairāk kā 4 sekundes un Neimanei ne vairāk kā sešas ar pusi sekundes. Jau no paša sākumā par skrējiena līderi kļuva Reitmane, kura bija ļoti ātra un finišēja pēc 2:30.60 minūtēm. Cīna par medaļām bija ļoti sīva un visas trīs sportistes visu distanci veica praktiski kopā un finišēja nepilnas sekundes ietvarā, kas nozīmēja to, ka par čempioni kļuva Reitmane, bet tālākās vietas palika nemainīgas – sudrabu izcīnīja koknesiete Užule, bronza tika Bundei no Siguldas, bet pavisam nedaudz līdz pjedestālam (30 punkti) pietrūka citai siguldietei – Dārtai Neimanei.

Pēc 800m finiša, Marta atdeva visus spēkus un vēl vairāk

800 metru skrējienā Marta sasniedza rezultātu 2:35.76, kas ir jauns sportistes personīgais rekords. Iepriekšējais tika labots par 17 sekundēm. Vērtējot citus rezultātus, Marta sasniedza I sporta klasi augstlēkšanā un pieccīņas summā, II sporta klasi 800m un barjerās, kā arī III sporta klasi tāllēkšanā. Pārlektais augstums 1.67m bija visu daudzcīņas sacensību (vērtējot U16, U18, U20 un pieaugušo grupas) 11.augstvērtīgākais rezultāts. Jāpiebilst, ka Marta ir dzimusi vien 2008.gadā un šajā pat grupā varēs startēt arī nākamgad.

LVS | Latvijas čempionāts daudzcīņās telpās (athletics.lv)

Marta Užule iesildīšanās laikā
Apbalvošana
Marta ar treneri Dāvi Kalniņu

KSC

Leave a Reply