Eiduka sasniedz savu labāko rezultātu un otro reizi karjerā iekļūst pasaules kausā trīsdesmitniekā

No 27. līdz 29. novembrim Somijas pilsētā Rukā norisinājās pirmais 2020./2021.gada Pasaules kausa posms distanču slēpošanā, kurā piedalījās arī Latvijas izlases līdere, Kokneses novada pārstāve Patrīcija Eiduka, kas piedalījās trīs distancēs. Vislabākais starts Patrīcijai izdevās 10km brīvā stila iedzīšanā, kur distancē tika sasniegts 24. labākais laiks, kas PK posmos ir Patrīcijas labākais rezultāts. Par Patrīcijas gaitām Somijā informāciju sagatavojis viņas pārstāvis Ivars Bācis.

29. novembris, Ruka, 10km iedzīšana brīvajā stilā – Eiduka sasniedz savu labāko rezultātu un otro reizi karjerā iekļūst pasaules kausā trīsdesmitniekā

Latvijas distanču slēpošanas līdere Patrīcija Eiduka Somijas pilsētā Rukā notiekošā sezonas pirmā pasaules kausa posma trīs dienu minitūri no sākotnēji startējušajām 76, bet pēdējā dienā 66 uz starta izgājušām dalībniecēm noslēdza 45. vietā (+ 4:05), bet atsevišķi svētdienas 10km brīvajā stila distancē uzrādīja 24. laiku (+1:20) un nopelnīja 61,11 FIS punktus, otro reizi karjerā tiekot pasaules kausa posmos trīsdesmitniekā un sasniedzot savu labāko rezultātu, informē Slēpotājas pārstāvis Ivars Bācis. Piektdien klasiskā stila sprinta kvalifikācijā 76 dalībnieču vidū slēpotāja no Kokneses novada spēja iekļūt labāko piecdesmitniekā un iegūt 41.vietu (101 FIS punkts), kas ir viņas labākais rezultāts pasaules kausa posmos sprintā klasikā, bet sestdien viņa 10km klasiskā stila distancē ar intervāla startu ieņēma 53. vietu, uzvarētājai Terēzei Juhaugai (Norvēģija) zaudējot 2:44,3 (87,54.FIS punkti).

Noslēdzošā trešā diena 10km iedzīšanā brīvajā stilā tika gaidīta ar vislielāko interesi, jo tieši šis slēpošanas stils Eidukai ir spēcīgākā puse. Pēc pirmo divu dienu (sprints klasikā un 10km klasikā) rezultātiem pasaules rangā simtniekā esošajai latvietei iedzīšanu vajadzēja uzsākt 54.vietā (+2:49), taču trīs priekšā esošās konkurentes neizgāja uz starta, kā arī organizatori bija lēmuši laist kopējā vilnī (+2:45) slēpotājas no 49. līdz noslēdzošajai 66.vietai. Līdz ar to Patrīcija lieliskos laika apstākļos startēja šajā kopējā vilnī. Pirms starta mūsu 20 gadus vecā slēpotāja atzina, ka iedzīšanā līdz trīsdesmitniekam nav reāli aizsniegties (jāatspēlē nedaudz virs minūtes), un arī četrdesmitnieks ir pārāk tālu (40 sekundes), tāpēc uzsvars tika likts uz to, lai atsevišķi posmā brīvā stila distancē uzrādītu laiku labāko trīsdesmitniekā.

Pagājušā gada pasaules junioru čempionāta 4.vietas ieguvēja no Vecbebriem iedzīšanu uzsāka pēc plāna, proti, samērā ātrā tempā, kas ļāva pirmajos 2,5km noķert dažas priekšā esošās konkurentes un nedaudz attālināties no vairākām kopējā vilnī startējušām spēcīgām slēpotājām, esot piecdesmitnieka beigās. Piecdesmitnieka beigās Eiduka turējās arī pēc otrā apļa jeb 5km (+3:27) un arī trešā apļa jeb 7,5km (+3:54). Noslēdzošajā 2,5km aplī Ingus Eiduka audzēkne parādīja latviešu cīņassparu, apsteidzot vairākas konkurentes un sākotnēji daudzu dalībnieču finiša spurtā finišējot 39.vietā, bet pieskaitot 4 sekundes klāt (Patrīcija pēc pirmajām divām dienām zaudēja 2:49, bet startēja kopējā vilnī 2:45, kur arī radās tās 4 sekundes – aut.piez.) beigās tika ierindota 45.vietā. Taču vēl lielāku gandarījumu sniedza tas, ka Patrīcija 10km distancē uzrādīja 24.laiku, tiekot pie 7 pasaules kausa kopvērtējuma punktiem. Šī gada janvārī ar 27.vietu Novemesto viņa pirmo reizi karjerā bija tikusi trīsdesmitniekā.

Cīņā par pirmo vietu, ņemot vērā Terēzes Juhaugas varējumu, reti kurš šaubījās par norvēģietes uzvaru, kaut arī viņas pārsvars pēc pirmajām divām dienām pār tuvākajām konkurentēm zviedrieti Frīdu Karlsoni un krievieti Natāliju Ņeprajevu bija 16 sekundes. Pirmajos trīs apļos Juhauga jau bija sasniegusi vairāk nekā 40 sekunžu pārsvaru un beigās svinēja otro uzvaru šajā sezonā, distanci veicot 25:06,2 un tuvāko sāncensi apsteidzot par 47 sekundēm. Interesantajā cīņā par otro vietu krieviete Tatjana Sorina, lieliski veicot stāvo kāpumu pirms finiša taisnes, revanšējās zviedrietēm par 10km klasikā sestdien, kur tikai 0,1 sekunde viņai pietrūka līdz pjedestālam, un izcīnīja savu pirmo godalgoto vietu pasaules kausa posmos. Otro dienu pēc kārtas trešo vietu ieguva Eba Andersone, bet Karlsonei šoreiz nācās palikt 4.vietā.

28.novembris, Ruka, 10km distance klasiskajā stilā ar intervāla startu – Eiduka pasaules kausā Somijā 10km klasikā nostartē labāk nekā pērn

Sestdien Somijas pilsētiņā Rukā notiekošajā pasaules kausa pirmā posma otrajā sacensību dienā Latvijas labākā distanču slēpotāja Patrīcija Eiduka 10km klasiskā stila distancē ar intervāla startu 72 dalībnieču vidū ieņēma 53.vietu, uzvarētājai Terēzei Juhaugai (Norvēģija) zaudējot 2:44,3 un par septiņām vietām ierindojās augstāk nekā pagājušajā gadā Rukā. Piektdien klasiskā stila sprinta kvalifikācijā slēpotāja no Kokneses novada spēja iekļūt labāko piecdesmitniekā un iegūt 41.vietu (101 FIS punkts), kas ir viņas labākais rezultāts pasaules kausa posmos sprintā klasikā, informē slēpotājas pārstāvis Ivars Bācis.

Otrajā dienā 10km ar intervālu klasiskajā stilā mērķis bija vēlreiz sasniegt piecdesmitnieku. Pagājušā gadā Rukā Eiduka šajā distancē ieņēma apaļo 60.vietu (+2:44 un 81 FIS punkts) 84 dalībnieču konkurencē, bet šogad janvārī Novemesto (Čehija), kur pirmajā dienā brīvajā stilā ar trīsdesmitnieka sasniegšanu tika gūts vēsturiskais panākums, otrajā dienā 10km iedzīšanā klasiskajā stilā viņa 61 dalībnieces vidū finišēja 49.vietā (+3:05 un 137 FIS punkti). Līdz ar to apaļajā 20 startā pasaules kausa posmos šī bija trešā reize distancē klasiskajā stilā. Laika ziņā uzdevums bija mēģināt neatpalikt vairāk par 2:30. Zaudēt 2 minūtes vai tuvu tam klasikā pagaidām ir pārāk augsta latiņa, ja ar šādu atpalikšanu pasaules kausa posmos var iekļūt trīsdesmitniekā vai divdesmitniekā, bet 2019.gada janvārī Otepē pat desmitniekā. Turklāt jāņem vērā, ka pirms nedēļas Muonio Patrīcija 10km klasikā no uzvarētājas krievietes Tatjanas Sorinas atpalika 2:10, bet pasaules kausa posmos jāņem vērā vēl „Juhaugas faktors”, kā arī pagājušās sezonas beigās un arī šīs sezonas iesākumā Bruksvalarnā lielisku sniegumu demonstrējošās Zviedrijas izlases līderes Frīda Karlsone un Eba Andersone.

Patrīcija iesāka prātīgi, pirmajā distances trešdaļā turoties cieši aiz piecdesmitnieka. Nākamo nogriezni Latvijas labākā slēpotāja veica ļoti labi un ar 49.rezultātu iespraucās piecdesmitniekā, no līderes Juhaugas atpaliekot 1:08,9. Distances otrajā pusē Eidukas temps sāka kristies, un vietu labāko piecdesmitniekā tomēr neizdevās saglabāt. Uzrādot laiku 27:45,7 un no uzvarētājas atpaliekot tieši tikpat, cik pagājušajā gadā, mūsu pārstāve ieņēma 53.vietu. Lai arī otro dienu pēc kārtas neizdevās sasniegt piecdesmitnieku un ne laika, FIS punktu ziņā nesanāca būt tuvāk uzvarētājai nekā pērn, tomēr vietu ziņā ir uzlabojums, salīdzinot ar pagājušo gadu.

Kārtējo uzvaru pasaules kausa posmos svinēja Terēze Juhauga, kas distanci veica 25:01, 4 un par 21,8 sekundēm apsteidza otrās vietas ieguvēju Frīdu Karlsoni, kas pēc 3,1km atradās vēl līderpozīcijās ar 2 sekunžu pārsvaru pār Juhaugu. Spraigajā cīņā par trešo vietu Eba Andersone par 0,1 sekundi pārspēja pirms nedēļas Muonio uzvarējušo krievieti Sorinu, kurai, starp citu, tā bija pirmā reize trīsdesmitniekā pasaules kausa posmos distancē.

27.novembris, Ruka, 1.4km sprints klasiskajā stilā – Eiduka Somijā uzrāda savu labāko rezultātu klasikas sprintā pasaules kausa posmos

Latvijas labākā distanču slēpotāja Patrīcija Eiduka no Kokneses novada šīs sezonas pirmajā pasaules kausa posmā, kas norisinās Somijas pilsētiņā Rukā, klasiskā stila sprinta kvalifikācijā 76 dalībnieču vidū spēja iekļūt labāko piecdesmitniekā un iegūt 41.vietu (101 FIS punkts), kas ir viņas labākais rezultāts pasaules kausa posmos sprintā klasikā (pagājušā sezonā iegūtā 35.vieta slidsoļa sprintā Drēzdenē ir labākais rezultāts pasaules kausos sprintā – aut.piez.) un ceturtais labākais rezultāts no visiem līdzšinējiem startiem pasaules kausa posmos, informē slēpotājas pārstāvis Ivars Bācis.

Tieši pirms diviem gadiem, 2018.gada novembra beigās, savā debijā pasaules kausa posmos turpat Rukā latviešu slēpotāja no Vecbebriem klasiskā stila sprinta kvalifikācijā no līderes atpalika 26 sekundes un nopelnīja 177 FIS punktus, apsteidzot 7 konkurentes un ieņemot 66.vietu. Pērn Somijas ziemeļu ciematā sezonas iesākumā Patrīcija līderei klasikas sprintā piekāpās vairs 20 sekundes, kas deva 133 FIS punktus un 75.vietu 92 dalībnieču vidū. Pēc kārtīgi padarītā darba pirmssezonā šoreiz vajadzēja mērķis bija zaudēt mazāk par 20 sekundēm un kā minimums iekļūt labāko sešdesmitniekā. Pēc sprinta reitinga mūsu slēpotāja bija 52., kas deva cerības uz piecdesmitnieku, taču to sasniegt bija sarežģīti, jo bija jāņem vērā aiz mūsu slēpotājas ar nedaudz zemāku reitingu startējušās šādas spēcīgas konkurentes – pirms nedēļas Beitostēlenā sprinta kvalifikācijā 5.laiku uzrādījušā un pagājušajā sezonā pasaules kausa posmā Drammenā klasiskā stila sprintā 32.vietu ieguvusī norvēģiete Heda Amundsena, pagājušā gada pasaules čempionāta 21.labākā sprintere Eva Urevca no Slovēnijas, Olimpiskajā spēlēs divdesmitniekā un pasaules kausa posmos vairākas reizes trīsdesmitniekā pabijusī somiete Johanna Matintalo no Somijas, pagājušā gadā pasaules junioru čempionātā dominējusī Helēna Fossesholma no Norvēģijas (tiesa, sprintā viņa neuzvarēja, jo finālā nokrita – aut.piez) utt.

Mūsu slēpotāja startēja ar 52.numuru un tobrīd finišā uzrādīja 38.laiku (3:10,83), no līderes norvēģietes Anna Apelkvistas Stensetas atpaliekot ne tikai zem 20, bet pat zem 15 sekundēm (14,89 s), kas deva 101 FIS punktu. No vēlāk startējušām dalībniecēm trijām izdevās uzlabot latvietes laiku, nobīdot mūsu slēpotāju uz 41.vietu. Patrīcijai Eidukai līdz ceturtdaļfinālam jeb trīsdesmitniekam pietrūka 4,7 sekunžu, bet līdz otrā un trešā laika uzrādītājām Maijai Dālkvistai un Linnai Svānai (abas Zviedrija) salīdzinoši nedaudz – attiecīgi 10,7 un 9,2 sekundes.

Trīsdesmitniekā ar 29.laiku iekļuva Eidukas gadu jaunākā komandas biedrene Monika Skindere, kura beigās ceturtdaļfinālā sasniedza Top15, pavisam maz pietrūkstot līdz pusfinālam. Taču jāatceras, ka Skindere ir pagājušā gada pasaules junioru vicečempione un Eiropas Jaunatnes Ziemas Olimpiskā festivāla uzvarētāja klasiskas sprintā, un pērn jau vienreiz iekļuva trīsdesmitniekā PK posmos sprintā.  Aiz Patrīcijas palika šādas slēpotājas – pirms 4 gadiem turpat Rukā sprintā 8.vietu izcīnījusī un pagājušā sezonās pāris reizes sprintā trīsdesmitniekā iekļuvusī somiete Laura Mononena, desmit reizes divdesmitniekā un trīs reizes desmitniekā pasaules kausos sprintā tikusī vāciete Laura Gimlere, piecas reizes Top30 sprintos sasniegusī francūziete Delfīne Klodē, stabilo pasaules Top10 distancē Terēzi Štadloberi (lai arī austriete ārkārtīgi reti ir bijusi trīsdesmitniekā sprintā, tomēr viņa distancē abos stilos ir ļoti spēcīga, un Eiduka jau nav izteikta sprintere, un pazīstamā Aloīza Štadlobera meitu Rukā Patrīcija apsteidza pirmo reizi – aut.piez.). Līdz ar to tas priekš Latvijas mērauklas Ingus Eiduka audzēknei ir lielisks rezultāts, un var teikt, ka šīs sezonas pasaules kauss iesācies labāk nekā cerēts. To apstiprina arī pati Patrīcija.

“Izpētot starta sarakstu, nešķita, ka varētu vairākas apsteigt. Sešdesmitnieks likās reāls, klusībā cerēju uz piecdesmitnieku, bet, ka sanāks 41.vieta, nevarēju iedomāties. Līdz ar to esmu ļoti priecīga un varu teikt, ka sanāca labāk nekā gaidīts.” Patrīcija pastāsta, ka kvalifikācijas brauciena laikā jutusi, ka vajadzētu sanākt labam rezultātam. “Lielāko daļu sanāca nobraukt kā plānots. Arī stāvajā kalnā uzskrēju labi, taču visgrūtāk tāpat kā daudzām citām sanāca finiša taisne (tas tāpēc, ka finiša taisne ir uzreiz aiz stāvā, garā kalna – aut.piez.),” skaidro Eiduka. Šīs dienas starts devis lielisku motivāciju rītdienai, taču Patrīcija saglabā ierasto pirmstarta pieticību un negribētu, ka rītdien no viņas gaida nez ko lielu, bet latviešu garā tā vai tā cīnīsies par labu rezultātu un tic, ka rezultātam vajadzētu sanākt labākam nekā pērn, kad no uzvarētājas Juhaugas sanāca atpalikt 2:44 (60.vieta) un nopelnīt 81 FIS punktu.

Finālā dominēja zviedrietes, aizņemot visu goda pjedestālu – Linna, Svāna, Maija Dālkvista un Jonna Sundlinga, bet kvlafikācijas pārliecinošā uzvarētāja Stenseta palika piektā.

Informāciju sagatavoja Ivars Bācis

Leave a Reply