Otomārs veic analīzes: Picnic Team

Aizvakar ar divām lieliskām spēlēm noslēdzās KNČ basketbolā regulārais turnīrs, kurā noskaidrojās, ka FINAL 4, kurš notiks 23.novembrī, iekļuva Picnic Team, Seven&One, Vidusskolas mūzikls un 777, bet ārpus labāko četrinieka palika Donothing puiši. Esmu nolēmis izanalizēt katras komandas paveikto regulārajā turnīrā un veikt prognozi FINAL 4 rezultātiem. Sākšu ar regulārā turnīra uzvarētājiem Picnic Team, kas pabeidza ar bilanci 4-0.

Komanda: Visnotaļ pārliecinoši tika uzvarētas visas spēles, bet sīvākā spēle bija pret Seven&One, kur tika uzvarēts ar +23. Divās spēles tika gūts pāri par 200 punktiem, kas ir nebijuši cipari līdz šīm Kokneses sporta hallē. Kopējā punktu attiecība četrās spēles komandai ir 673:198. Komandas panākumu atslēga ir spēles taktikā, kas balstīta uz spēli groza apakšā. Vidēji spēlē komanda izmet 113 2p metienus un tikai 10 tālmetienus. Pie tam 2pt FG% ir 68%, kas ļauj gūt daudz drošo punktu. Protams, šādai taktikai vajadzīgi labi izpildītāji  un tādi piknikotājiem ir, bet par tiem vēlāk individuālajā analīzē. Salīdzinājumam, tikai 777 vel met vairāk kā divreiz vairāk 2p metienus nekā 3p, bet pārējām trīs komandām izmesto 3p metienu skaits veido ap 40% no visiem metieniem, kas izdarīti no spēles. Bez tā visa, ka 2p metienu proporcija ir tik nomācoša, komanda arī vāc vidēji 57.8 bumbas spēlē, kas ir par 4 vairāk nekā spēlē iespēj Seven&One, kas ir otrie labākie cīnītāji par bumbām. Komanda arī ļoti daudz punktu gūst no piespēlēm, par ko liecina 38.5 rezultatīvas piespēles ik spēli. Lai saprastu šo ciparu nozīmību, tad no 39 piespēlēm tiek gūti vismaz 78 punkti, kas Picnic Team gadījumā veido to, ka 46% punktu tiek gūti pēc rezultatīvām piespēlēm. Kā zinām, tad basketbols ir komandas spēle un to Picnic Team ir sapratuši diezgan skaidri. Tāpat komanda arī pašaizliedzīgi un agresīvi spēlē aizsardzībā, vidēji spēlē pārtverot 31 bumbu un vidēji mačā ielaižot 49.5 punktus. Kļūdu skaits ik spēli ir apmēram 15, kas nav slikts rādītājs, ņemot vērā to, cik daudz ar bumbu spēles laikā apietās Picnic Team un cik ātri tiek mēgināts spēlēt.

Tātad, komandas stiprās puses –

  • lielisks spēles plāns ar labu izpildījumu,
  • pašatdeve laukumā visas spēles garumā,
  • laba dalīšanās ar bumbu

Vājās puses –

  • samērā īss rezervistu soliņš,
  • nav stabilu metēju no distances,
  • pārlieku liela paļaušanās uz līderi Didzi Bērziņu, komanda praktiski nav spēlējusi bez līdera un nav zināms, vai spētu visu realizēt bez viņa

Tiktāl par komandu kopumā, bet tagad piedāvāju katra spēlētāja snieguma īsu analīzi un novērtējumu:

Didzis Bērziņš (10 balles) – Didzis, kā jau ierasts, ir ne tika komandas, bet arī visa turnīra labākais spēlētājs, par ko liecina kaut vai viņa sasniegtie statistikas rādītāji vidēji spēlē – 44.3pts, 18.8 reb, 14.8 ast, 7.8 stl, EFF 70, 2pt FG% 69%. Didzis katru spēli aizvada ar 120% atdevi un pat spēles beigās pie liela pārsvara tiek spēlēta katra epizode līdz beigām. Nav tāda spēles elementa, kurā Didzim nebūtu pārsvara pret pretinieku. Augstais individuālās meistarības līmenis ļauj spēlēt gan 1 pret 1, gan 1 pret vairāki, var spēlēt tālāk no groza, tuvāk grozam, sameklēt komandas biedrus ar labu piespēli. Šobrīd vienīgais mīnuss ir nepārbaudītais metiens no pustālas un tālas distances, jo 95% puntu tiek gūti no groza apakšas, bet redzot efektivitāti groza tuvuma, tad metiens no lielāka attāluma šobrīd nav un diezvai būs vajadzīgs.

Nauris Korklišs (9 balles) – Nauris ir šī turnīra labākais papildinājums. Ilgu laiku pabijis malā no lielā basketbola, Nauris ir atgriezies lieliski un ar stilu, par ko liecina otra labākā turnīra efektivitāte – 48.8 efektivitātes punkti. Nauris šobrīd ir stabili labāko trijniekā starp garajiem spēlētājiem un objektīvi vērtējot tikai centra pozīcijas spēlētājus Nauris ir otrais labākais aiz LBL2 spēlējošā Andreja Grustāna. Nauris, laikam dēļ tā, ka ir citas paaudzes spēlētājs, izceļas ar ļoti labu spēli groza tuvumā un izcīna daudz uzbrukuma bumbu. Viņš vidēji turnīrā izceļas ar 38.8 pts, 14.5 reb, EFF 48. Nauris ir fiziski spēcīgs zem groza un var cīnīties vienatnē pret vairākiem pretiniekiem. Dažkārt varētu vēlēties labāku realizācijas procentu no groza apakšas, bet tieši garā spēlētāja pienākumi tiek veikti ļoti augstā līmenī.

Andrejs Pavļenkovs (9 balles) – Andrejs ir viens no vispusīgākajiem turnīra spēlētājiem, jo viņam nav izteikti vāju vietu un laukumā spēj darīt jebko, kas tajā brīdī visvairāk nepieciešams komandai. Spēlē ar galvu un ļoti laba lasa spēli. Vienā spēlē var gūt 50 punktus, nākamajā tā vietā nozagt 10 bumbas un atdot 15 piespēles. Masīvais un fiziski spēcīgais apolona ķermenis ļauj spēlēt visas piecas pozīcijas, pat neskatoties uz nelielo 183cm reljefaino augumu. Līdzīgi kā pārējiem no komandas, vēl nav licis lietā savu metienu no tālākas distances, kurš vajadzības gadījumos var būt ļoti draudīgs ierocis. Vesels un motivēts Andrejs radīs nenormālas galvassāpes jebkurai aizsardzībai. Līdz šim turnīrā videji gandrīz 30 punkti ar 76% FG precizitāti.

Niklāvs Vingris (9 balles) – Niklāvs, tāpat kā Andrejs un Didzis, ir dēvējami par universālākajiem turnīra spēlētājiem. Viņam varbūt atsevišķi ņemot nav labākais metiens vai labākā piespēle, bet spēles izpratne un spēja pielāgoties situācijām ir tā, kas Niklāvu padara par tādu spēlētāju, kuru savā komandā gribētu jebkurš GM. Varbūt dažreiz iet grūtāk pret fiziski spēcīgiem un masīviem ceturtajiem un piektajiem numuriem, bet tā kā tādu turnīrā nav daudz, tad tā nav liela problēma. Labi kustas bez bumbas un atrod sev izdevīgas pozīcijas laukumā. Metienus izpilda ar labāko precizitāti turnīrā 77% jeb vairāk kā trīs no četriem sasniedz mērķi. Tas liecina par lielisko spēju sameklēt LABU metienu. Niklāva efektivitāte turnīrā vidēji spēlē līdz šim – 44, kas ir trešais labākais rezultāts turnīrā.

Mārtiņš Gražulis (7 balles) – Mārtiņs piedalījies vien divās spēlēs, bet vidēji atzīmējies ar 18.5 gūtiem punktiem. Mārtiņš uz šo čempionātu nav savā labākajā sportiskajā formā un maiņu spēles gaitā lūdz ātrāk nekā ierasts. Mārtiņš arī nedaudz pazaudējis precizitāti metienos, bet ar savu augumu spēj sniegt pietiekami daudz abos laukuma galos, lai komandai dotu labu pienesumu gan punktu gūšanā, gan cīņā aizsardzībā un par atlēkušajām bumbām. Ja līdz Final 4 izdosies uzlabot fizisko kondīciju, pretiniekiem būs jādomā, kā tikt galā ar šo spēlētāju.

Intars Zauls (7 balles) – spēlē ļoti maz, bet loti lietderīgi. Punktus gūst salīdzinoši maz, bet ar augstu precizitāti, kā arī labi strādā aizsardzībā. Trūkst ātruma īpašību, bet kompensē to ar gudru spēli, pārdomātiem, nesasteigtiem lēmumiem, pacietību. Ar lielo ķermeni rada grūtības pretiniekiem uzbrukumā. Mazliet jāuzlabo sportiskā forma, lai varētu laukumā pavadīt ilgāku spēles laiku.

Ilmārs Kalniņš (7 balles) – nospēlējis vien 10 minūtes pirmajā mačā, guva smagu potītes traumu, kuras rehabilitācija ilgst joprojām. Turnīra viens no potenciāli eksplozīvākajiem spēlētājiem savu fiziskumu nav spējis parādīt traumas dēļ, bet iespējams līdz Final 4 trauma būs sadziedēta un spēlēt ļoti gribošais Ilmārs varēs parādīt savu mobilitāti laukumā. Vesels un svaigs Ilmārs būtu jebkura spēlētāja trakākais murgs spēlējot pret viņu uzbrukumā vai aizsardzībā, un Picnic Team iegūtu vel vienu rotācijas spēlētāju, lai turētu maksimālu spēles tempu un kausētu pretinieku.

Dāvis Kalniņš (5 balles) – turnīra viens no īsākajiem spēlētājiem šogad izceļas ar īpaši sliktu metienu precizitāti, ko ir pamanījušas arī citas komandas, un Dāvis tiek pie daudziem brīviem metieniem, kurus realizē ar ļoti zemu metienu procentu. Aizsardzībā spēlē apmierinošī, par ko liecina vidēji spēlē gandrīz piecas pārtvertās bumbas un sešas atlēkušās bumbas. Var redzēt, ka spēlētājs laukumā nevar atrast savu vietu starp partneriem, par ko liecina arī vidēji spēlē pieļautās 4 kļūdas. Ir gan trīs nedēļu laiks, lai labotu nepilnības sniegumā un parādītu kaut ko no tā, uz ko spēlētājs spējīgs, ja ir gatavs un koncentrējies. Labi noder kā piektais spēlētājs laukumā (spēlē vidēji izdara 6.3 piespēles) un lai iedotu atpūtu līderiem, bet noteikti ir jāuzlabo metienu izvēle un precizitāte.

Nākamajā reizē apskatīšu Seven&One komandas un spēlētāju sniegumu un savu analīzi par šo publicēšu tuvākajā laikā. Turpinam gatavoties Final 4 un tiekamies 23.novembrī!

Otomārs Skaitlis, KSC analītiķis un statistikas eksperts

Leave a Reply