No Ielu sacensībām līdz Latvijas čempionātam – spēka trīscīņa Koknesē

Ir novembra pats sākums un tūlīt tūlīt tiks dots starts vienam ļoti lielam sporta notikumam. Kokneses novads viesmīlīgajās Kokneses sporta centra telpās uzņems Latvijas čempionātu klasiskajā spēka trīscīņā jeb spēka trīscīņā bez ekipējuma sieviešu un vīriešu grupām. 17.novembrī tiks sadalīti 15 medaļu komplekti, noskaidroti Latvijas absolūti spēcīgākie vīri un dāmas šajā sporta veidā un arī Latvijas spēcīgākās trīscīņas komandas. Ja pirms gadiem četriem spēka trīscīņa Koknesē bija leģendu un virtuālās realitātes līmenī, tad tagad tā ir realitāte un tieši Koknesē notiks 2018.gada Latvijas čempionāts. Kā tas ir sanācis? Par to tūlīt pastāstīsim.

Kokneses pagastā, savulaik, norisinājās patiešām lielisks sporta notikums – Ielu sacensības, kurās piedalījās tiešām daudz Kokneses iedzīvotāju, sacenšoties dažādos sporta veidos – basketbolā, volejbolā, šahā, dambretē, novusā, vieglatlētikā un citos. Diemžēl ar laiku šīs sacensības izzuda, bet 2014.gadā piedzīvoja atdzimšanu. Tās gan savā otrajā dzīvē nenodzīvoja ilgāk par 3 sezonām ,bet vairākas noderīgas lietas ir palikušas, tai skaitā spēka trīscīņas sporta veids Kokneses sporta dzīvē.

Plānojot pirmo atjaunoto Ielu sacensību nolikumu, tika pieaicināti dažādi padomdevēji un kādā no sanāksmēm tika lemts par sporta veidu klāstu. Lidzās tradicionālajiem sporta veidiem kā basketbols, futbols, volejbols, novuss un citiem, bija ideja par kādu spēka sportu, un tradicionāli tas bija svaru stieņa spiešana guļus, bet tā kā “Bilstiņu” (viena no Ielu sacensību dalībkomandām ,kas nopietni ņem gandrīz visas sacensības) komandā izteiktu “spiedēju” nebija un, lai padarītu sacensības interesantākas ( un tā arī notika, ka tās kļuva interesantākas), spiešana tika aizvietota ar spēka trīscīņu, spiešanai pievienojot pietupienu un vilkmi. Līdz ar to pirmās trīscīņas sacensības Koknesē notika 2015.gada 4.aprīlī, kad 15 koknesieši 4 svara kategorijās izgāja sacensību sektorā, lai sacenstos par svarīgajiem ieskaites punktiem Ielu sacensību kopvērtējumā un arī uzrādītu savus personīgos rekordus.

Toreiz labāko dienas rezultātu sasniedza šī brīža atpazīstamākais un titulētākais trīscīņnieks Didzis Bērziņš, kurš grupā 105+ sasniedza summu 660 kg (230+160+270 kg). Otrā absolūti labākā summa Andrejam Pavļenkovam ar 625 kg (250+135+240), bet trešais spēcīgākais tajā dienā Gints Kokins ar 550 kg (180+65+205). No aktīvajiem šī bŗīža spēka atlētiem startēja arī Agris Skrejāns ar 425 kg summu (135+130+160), Ilmārs Kalniņš ar 375kg summu (130+80+165) un Dāvis Kalniņš ar 330 kg summu (115+60+55). Toreiz gan mači notika pēc mazliet atvieglotiem noteikumiem, jo reāli neviens nebija piedalījies šāda veida sacensībās iepriekš, tāpēc sacensību tiesnesis Jurijs Ivaņušins dažreiz ieskaitīja mēģinājumus, kuri oficiālās sacensībās ieskaitīti netiktu.

Didzim Bērziņam ir tā, ka viņš nevar darīt kaut ko tikai tā virspusēji un arī spēķa trīscīņa nebija izņēmums. Tolaik Didzis bija pagājis malā no sava sporta veida – basketbola, un tukšums dzīvē bija jāaizvieto ar ko jaunu, šajā gadījumā – spēka trīscīņu. Nepagāja mēnesis un Didzis kā pirmais no Kokneses devās uz Latvijas čempionātu ekipētajā spēka trīscīņā, kurš norisinājās 2015.gada 3.maijā Valmierā. Tur gan Didzis startēja bez ekipējuma, jo viņam tāda vienkārši nebija, bet svara kategorijā virs 120 kg tika izcīnīta 2.vieta ar summu 635 kg (230+150+255).

Tā kā ekipētā trīscīņa nebija pārāk vilinoša daudzā ekipējuma dēļ, kurš, pie tam, nav nemaz tik viegli pieejams, tad turpmāk akcents tika likts tieši uz neekipēto jeb klasisko trīscīņu, kur Latvijas čempionāts notika 2015.gada 29.novembrī Siguldā. Uz šo čempionātu jau devās divi koknesieši, jo līdzi Didzim aizbrauca arī spēcīgais vesera metējs Andrejs Pavļenkovs, kurš startēja svara kategorijā līdz 105kg, bet Didzis šoreiz iesvērās līdz 120kg grupā. Didzis pa pusgadu bija savai summai pievienojis 50 kilogramus un pacēla 685 kg (235+167,5+282,5), kas viņam deva otro sudraba medaļu valsts čempionātā viena gada ietvaros, bet Andrejs debijā ieguva vērtīgu pieredzi turpmākiem mačiem, jo tehnisku neprecizitāšu dēļ netika ieskaitīts neviens no pietupiena mēģinājumiem, kaut gan svars tika uzcelts.

Tieši siguldiešu fantastiski noorganizētās sacensības bija iemesls, kāpēc turpmāk pauerliftings Kokneses sporta dzīvē ieguva arvien lielāku lomu. Tā kā čempionātā notiek ne tikai individuālā cīņa, bet arī tiek noteiktas labākās komandas, tad Didzim, kā jau trakam sportistam un sporta entuziastam, bija pilnīgi skaidrs, ka uz nākamo gadu (2016.gadu) Latvijas čempionātam klasiskajā spēka trīscīņā ir jākomplektē pilna sastāva komanda, lai parādītu, ka arī Koknesē ir diezgan spēcīgi un ļoti spēcīgi vīri. Pats Didzis, protams, trenējās vēl vairāk kā līdz šim, jo viņa mērķis bija LČ 1.vieta individuāli, un paralēli tam notika arī kadru aģitēšana startēšanai gada nozīmīgākajās trīscīņas sacensībās. Protams, ielikt pa taisno kādu startēt ir neprāts, tāpēc potenciālie dalībnieki bija jāsāk gatavot jau ātrāk. Tādā veidā komandai, bez Didža un Andreja (spēcīgais vesera metējs savos treniņos ļoti daudz izmanto spēka vingrinājumus, it īpaši pietupienus) pievienojās bijušais vieglatlēts Ritvars Kļaviņš, tika piesaistīts arī trīssoļlēcējs Ilmārs Kalniņš, lodes grūdējs Mārtiņš Broks, vietējais elektriķis un bijušais Kokneses futbola komandas spēlētājs Ēriks Krupenkins un spēka sportists Agris Skrejāns.

Kontrolmači tika aizvadīti 2016.gada 30.aprīlī, kad notika Kokneses sporta centra rīkotās atklātās sacensības spēka trīscīņā bez ekipējuma. Šajos mačos katrs varēja pārbaudīt savu varējumu pirms vasaras treniņu cikla, kurā parasti notiek lielākais gatavošanās darbs. Lai lasītājus neizbrīnītu pārāk lielie rezultāti šajās sacensībās, tad varu teikt, ka atsevišķās kustībās tika pieļautas atlaides to izpildījumā un ka Kokneses sporta centra rīcībā esošās svaru ripas ir mazliet vieglākas par oficiālajām, bet jebkurā gadījumā. Tāpat, atļāvām arī izpildīt ceturto mēģinājumu katrā kustībā, ja kāds dalībnieks to vēlējās. Jebkurā gadījumā, Didža paceltie 767.5kg ir iespaidīgs skaitlis.

Tātad līdz 2016.gada LČ neekipētajā trīscīņā, kuru atkal uzņēma viesmīlīgā Sigulda un sacensību saimniece Zane Berdinska, bija atlicis nedaudz vairāk par 6 mēnešiem. Šajā laikā notika nopietna gatavošanās treniņos un svaru zāle rībēja katru dienu. 26. novembrī komanda 7 dalībnieku sastāvā devās uz Siguldu, lai pirmo reizi Kokneses vesture pilnā sastāvā startētu valsts čempionātā. Debija izdevās fantastiska, jo komandu kopvērtējumā iegūta 2.vieta, bet individuāli – 3 medaļas, no kurām 1 zelta un divas bronzas. Uzreiz arī piebildīšu, ka komandas sastāvs ir veidots tikai no “tīriem koknesiešiem”, kas nozīmē, ka visi dalībnieki ļoti ļoti lielā mērā ir saistīti ar Koknesi un “no malas” netiek ņemts neviens. Vēlreiz īsumā apskatot 2016.gada čempionāta rezultātus, secinām, ka pieredze nāk tikai par labu jebkurā lietā un arī šoreiz veiksmīgāki starti izdevās tiem, kam jau bija iepriekšēja sacensību pieredze. Didzis ar summu 697.5 kg (240+167,5+290) izcīnīja zeltu līdz 120kg, Andrejs izcīnīja bronzu svarā līdz 105kg ar summu 625 kg (245+140+240) un vēl bronzu pievienoja 120+kg grupā startējošais Mārtiņš Broks – 552.5 kg (200+142.5+210). Ieskaites punktus ar ceturtajām vietām deva  līdz 66kg startējušais Ilmārs Kalniņš, kuram summā 350 kg (115+75+160) un Ritvars Kļaviņš, kurš startēja līdz 74kg svara kategorijā un spēja pievārēt 430 kg (150+85+195). Ritvars ar savu vilkmes rezultātu tajā brīdī bija arī Latvijas rekordists junioriem šajā svarā. Pie rezultāta tika arī Agris (neilgi pirms sacensībām tika gūta trauma), kurš, startējot grupā līdz 105kg, pacēla 390 kg (130+110+150 kg), bet Ērikam Krupenkinam supervieglajā svarā līdz 59kg lielākā cīņa bija pašam ar sevi. Šajā gadā šajā svara kategorijā nebija neviena cita dalībnieka. Ērikam vispirms bija jāiesveras šajā kategorijā un tas prasīja ļoti daudz pūļu. Tas tika paveikts pēdējā minūtē un, lai to panāktu, nācās uz svēršanās brīdi šķirties no pilnīgi visām drēbēm un pirms tam arī pamatīgi pasvīst uz velo trenažiera. Pašās sacensībās Ērikam pietrūka pavisam nedaudz, lai sasniegtu minimālo svaru summu, kas dotu legālu rezultātu, bet vilkmē neizdevās uzcelt vajadzīgos 130kg. Lasītāju informācijai, varu pateikt, ka katrā svara kategorijā ir izstrādātas minimālās svaru summas, kas jāsavāc visos trīs vinrginājumos, lai rezultāts tiktu ieskaitīts. Un visgrūtak to  ir izdarīt tieši mazajos svaros, kur vieglajiem cilvēkiem ir ļoti jācenšas, lai savāktu minimālo summu – 270 kg.

Ieguvuši lieliskas emocijas, rezultātus, iespaidus un pieredzi, mājās atbraukušie trīscīņnieki Koknesē ienesa vel lielāku entuziasmu par šo sporta veidu. Treniņi tika turpināti un tika arī meklēti papildus sportisti, lai komanda turpinātu startu 2017.gada LČ. Kā jau ierasts aprīļa beigās notika KSC atklātās trīscīņas sacensības, kurās tika uzrunāti potenciālie dalībnieki. Pašas sacensības gan nebija pārāk kupli apmeklētas, bet atsevišķi dalībnieki tika atrasti un uzrādīti arī labi rezultāti. No šīm sacensībām gribu atzīmēt divus lielākos ieguvumus – Ritvara Kļaviņa uzrādītais rezultāts līdz 74kg, kas sasniedza gandrīz 500 kilogramus (tika uzcelti 492.5 kg (180+102.5+210) un Dāvja Kalniņa pārliecības atgūšana pēc iepriekšējā gadā gūtās muguras traumas.

Tālākais ceļš līdz 25.novembrim bija skaidrs. Smagi treniņi un daudz izlietu sviedru svaru zālē. Katrs komandas dalībnieks gatavojās pēc individuāla plāna, ņemot vērā savas laika iespējas. Kokneses novada dome nāca pretī un katrs dalībnieks varēja tikt treniņu bāzē sev izdevīgā laikā. Gatavošanās bija ļoti nopietna un nepagāja ne diena, kad netiktu pievērsta uzmanība personīgajam svaram, lai mērķtiecīgi dotos uz savu svara kategoriju. 25.novembra rītā bija skaidrs, ka komandas sastāvā šogad nebūs Mārtiņš Broks, kuru bija piemeklējusi slimība, un veselības problēmu dēļ startēt gatavs nebūs Agris, kurš gan devās līdzi uz sacensībām un pildīja komandas menedžera pienākumus – rakstīja svara lapiņas, jauca pirms sacensību dzērienu, parka pārtikas plēvi un darīja visu pārējo nepieciešamo, lai pārējie komandas dalībnieki justos labi. Mačos komandai gāja ļoti labi, otro gadu pēc kārtas tika iegūta 2.vieta kopvērtējumā, bet individuāli jau 4 medaļas. Supervieglajā svarā līdz 59kg 2.vieta Dāvim Kalniņam ar 362.5 kg (120+65+177.5), 3.vieta Ērikam Krupenkinam ar 295 kg (95+65+135). 3.vieta otro gadu pēc kārtas svarā līdz 105kg Andrejam, kuram summā 645 kg (255+145+250) un arī neliela vilšanās par salīdzinoši “zemo” rezultātu pietupienā, bet Didzim 2.vieta 120+ kg grupā, ar summā paceltiem 715 kg (265+170+280). Toreiz Didzis atzina, ka komandas vadīšana un organizatoriskie procesi ir radījuši lielu spriedzi un patraucējusi arī pirms mačiem izslimotā slimība, kas ievērojami vājinājusi sportista organismu.

Arī šajā gadā Sigulda mūs uzņēma silti jo silti Siguldas jaunajā lielajā sporta centrā un par to atkal liels paldies Zanei Berdinskai. Trīscīņas emocijas pacēla Kokneses komandu vēl augstāk. Sarunās ar Zani pēc mačiem noskaidrojās, ka visticamāk, 2018.gadā tur vairs maču nebūšot, un tiekot meklēta jauna mājvieta Latvijas čempionātam spēka trīscīņā. Līdz gada beigām jau tika ievirzītas pavisam nopietnas sarunas par to, ka 2018.gada LČ mājvieta varētu būt…Koknese! Notika konsultācijas, pārrunas, izanalizēti par un pret un konceptuāli tika gūts atbalsts sacensību norisei Koknesē. Vienīgais noteikums – jāpierāda, ka Koknese var noorganizēt kvalitatīvu pauerliftinga pasākumu, lai iegūtu simtprocentgu uzticību. Līdz ar to 2018.gada KSC atklāto spēka trīscīņas sacensību vietā notika divcīņas sacensības uz atkārtojumu skaitu, kuras jau notika pilnīgi oficiāli, atbilstot visām Pauerliftinga federācijas prasībām.

Sacensības norisinajās 2018.gada 5.maijā Kokneses sporta centra sporta hallē. Pavisam ieradās 47 dalībnieki – 38 vīri un 9 dāmas, kas apmēram 3 stundu garumā spieda un vilka stieni cik daudz reižu vien varēja. Šāda kombinācija vēl iepriekš nebija bijusi un sacensības bija ļoti skatāmas. Organizatoru komanda kopā ar fantastiskajiem atbalstītājiem – Latvijas pauerliftinga federāciju, Kokneses sporta centru, biedrību “Spartietis”, Paipalu fermu OLA (Rīta putni), Mājas kūpinājumiem “Kūpiņsala”, SIA “Kokneses Miesnieks”, SIA “Rosība” un veikalu “Spēka Pasaule” parūpējās par skaistām un ražīgām balvām sacensību uzvarētājiem, kopā ar federācijas pārstāvjiem nodrošināja raitu sacensību gaitu un izvešanu un pasākums izdevās! Federācijas vadība deva zaļo gaismu tam, lai 2018.gada klasiskās spēka trīscīņas mačs 17.novembrī notiktu Koknesē!

Šobrīd notiek nenormāli intensīvs darbs, lai savestu kārtībā visu, kas nepieciešams, lai čempionāts notiktu tā, kā tam ir jānotiek. Zvani, epasti, konsultācijas ir nemitīgi un tam visam pa vidu vel ir arī treniņi, jo bez tiem smago stieni pakustināt būs ļoti grūti. Bet mēs ļoti gribam, lai viss sanāk un galvenais, lai dalībniekiem viss sanāk.

Tātad, trīsarpus gados, no Ielu sacensībām esam tikuši līdz Latvijas čempionātam. Paldies visiem par ideju, enerģiju, palīdzēšanu, īpaši paldies Didzim, kas bija idejas autors un galvenais darbu izpildītājs. Bet kas tad tagad galvenais? Galvenais ir ierasties 17.novembrī, valsts svētku priekšvakarā uz Latvijas čempionātu klasiskajā spēka trīscīņā un piedalīties, vai vismaz atnākt paskatīties. Tās ir ļoti interesantas sacensības, kurās būs ļoti daudz ko darīt arī tad, ja būsi kaut tikai skatītājs. Dalībniekus ar balvām atkal lutinās mūsu uzticamie sponsori, par kuriem informēsim mūsu Facebook lapā līdz pat sacensību dienai, skatītājiem būs iespēja aplūkot Pasaules līmeņa atlētus darbībā un piedalīties sadarbības partneru organizētajās aktivitātēs. Vairāk par pasākumu vari uzzināt :

Gaidīsim Tevi Koknesē, 2018.gada 17.novembrī, kad valsts svētkiem iesildīsimies ar spēka trīscīņas svētkiem! Tiekamies!

KSC

 

Leave a Reply