Slēpotāja Eiduka pirmā no Latvijas desmitniekā pasaules junioru čempionātā

Ar teicamu startu un 80 dalībnieču konkurencē iegūto desmito vietu savā debijā pasaules junioru čempionātā 1,3km sprintā brīvajā stilā mūsu vadošā distanču slēpotāja no Kokneses novada Patrīcija Eiduka (Aizkraukles Sporta skola) kārtējo reizi šajā sezonā pārrakstījusi Latvijas slēpošanas vēsturi, esot pirmajai trīsdesmitniekā iekļuvušajai Latvijas slēpotājai sieviešu konkurencē, kā arī vienīgajai pasaules junioru čempionātā desmitnieku sasniegušajai no mūsu valsts, par septiņām vietām uzlabojot iepriekšējo Latvijas labāko panākumu – Induļa Bikšes 17.vietu 2015.gadā. Tikmēr junioriem 1,5km sprintā Raimo Vīgants 98 dalībnieku vidū ieņēma 39.vietu, kas ir labākais rezultāts no mūsējiem sprintā šāda līmeņa sacensībās.

Līdz šim nevienai Latvijas slēpotājai pasaules junioru čempionātos nebija izdevies būt tuvumā pat piecdesmitniekam, taču Olimpiskajām spēlēm kvalificējusies 17 gadus vecā Patrīcija, kura šai sezonai varēja sagatavoties un uzrādīt ļoti labus rezultātus tikai tāpēc, ka atbalstu sniedza Kokneses novada dome, Aizkraukles Sporta skola un daži privāti sponsori (“Virši-A”, Ievas siers”, “Kurši” Z/S “Pilslejas”, “Silverbūve” un privātpersonu Aleksandrs Marčuks, Andris Lacbergs, Edgars Lielmanis, Jānis Dzenis, Vitālijs Skrebelis), savā debijā pasaules junioru čempionātā, kurā sakarā ar Olimpisko spēļu tuvumu bija izvēlējusies piedalīties tikai vienā disciplīnā sprintā, kā sākotnējo mērķi bija izvirzījusi iekļūšanu trīsdesmitniekā. Tomēr Ingus Eiduka meita un audzēkne apzinājās, ka, parādot savu labāko sniegumu, viņa varētu pamēģināt arī iekļūt pusfināla divpadsmitniekā.

Kvalifikācijā Patrīcijai izdevās nostartēt lieliski un uzrādīt 12.laiku (+3:14,19; +10,55 sekundes), ne tikai ļoti pārliecinoši kvalificējoties ceturtdaļfinālam, kurā iekļuva trīsdesmit labākās no 80 startējušajām, bet arī piesakot nopietnas pretenzijas uz pusfināla divpadsmitnieku. Aiz mūsu slēpotājas palika visas četras krievietes un vācietes, divas norvēģietes un somietes, kā arī lielākā daļa no citām slēpošanas lielvalstīm. Turklāt jāņem vērā, ka Latvijas absolūtā čempione slēpošanā ir dzimusi 2000.gadā un ir viena no visjaunākajām čempionāta dalībniecēm (bez Patrīcijas labāko trīsdesmitniekā iekļuva vēl četras 2000.gadā dzimušās, bet no tādām slēpošanas lielvalstīm kā Somija, Vācija, Krievija un ASV – aut.piez.), sacenšoties pamatā ar gadu vai divus vecākām konkurentēm.

Pusfinālā varēja iekļūt divas ātrākās katrā no ceturtdaļfināla pieciem braucieniem, kā arī vēl divas labākās pēc uzrādītā laika jeb tā saucamās “veiksmīgās zaudētājas”, tātad kopā divpadsmit. Eiduka startēja ceturtajā jeb priekšpēdējā braucienā, kurā sīvāko konkurenci sastādīja Zviedrijas vicečempione Johanna Hagstrēma (2.laiks kvalifikācijā) un labākā francūziete Laura Šamio Meitrā (9.laiks kvalifikācijā), kuras latvieti kvalifikācijā bija apsteigušas attiecīgi par 9 un gandrīz 2 sekundēm. Slēpotāja no Vecbebriem, turoties aiz abām spēcīgajām konkurentēm, to pašu 1,3km distanci nosprintoja par 9 sekundēm ātrāk nekā kvalifikācijā, savā ceturtdaļfināla braucienā, kas bija visātrākais no visiem, uzrādot 3.laiku un uz to brīdi esot kā otrajai jeb noslēdzošajai “veiksmīgai zaudētajai”, kas varētu iekļūt pusfinālā. Līdz ar to ar ļoti lielu nepacietību tika gaidīts pēdējais piektais ceturtdaļfināla brauciens, cerot, ka tajā trešajai ātrākajai neizdosies uzlabot Eidukas laiku.

Jau uz to brīdi bija skaidrs, ka Patrīcijai izdosies sasniegt Latvijas visaugstāko vietu pasaules junioru čempionātos, jo zemāk par 14.vietu viņa nevarēja ierindoties, taču ļoti tika cerēts uz pusfinālu, kur bija reāli iekļūt. Arī 5.braucienā temps bija ātrs un, ieslēpojot dalībniecēm finišā taisnē, bija skaidrs, ka būs ļoti līdzīgs laiks. Un beigās izrādījās, ka5.braucienā trešo laiku uzrādījusī francūziete ir par 0,17 sekundēm lēnāka, kas nozīmēja, ka Kokneses un Aizkraukles novada lepnums bija sasniegusi vēsturisko pusfinālu. Nākamajā kārtā Eiduka nosprintoja vēl par divām sekundēm ātrāk un savā pusfināla braucienā, no piecām konkurentē apsteidzot divus gadus vecāko Šveices čempioni, ieņēma piekto vietu, kas kopvērtējumā deva 10.vietu. Līdz ar to pirmo reizi vēsturē kāds no Latvijas slēpotājiem pasaules junioru čempionātā iekļuva desmitniekā.

Pirms četrpadsmit gadiem Patrīcijas brālis Valts Eiduks kļuva par pirmo mūsu valsts pārstāvi, kuram izdevās pasaules junioru čempionātā iekļūt trīsdesmitniekā, kad 2004.gadā viņš ieguva 26.vietu.

Trīsdesmitniekā varēja iekļūt arī Raimo Vīgants, taču nedaudz pievīla izturība, jo beigās nedaudz samazinājās temps. Gandrīz simts dalībnieku vidū Daiņa Vuškāna audzēknis kvalifikācijā apsteidza vairāk nekā pusi un uzrādīja 39.laiku, līderim zaudējot 12,4 sekundes, bet līdz trīsdesmitniekam pietrūkstot 2,3 sekundēm. Lai arī neizdevās sasniegt plānoto mērķi – iekļūšana trīsdesmitniekā, tik un tā 39.vieta ir labākais mūsu valsts sasniegums pasaules junioru čempionātos sprintā, jo līdz šim šajā disciplīnā neviens no Latvijas nebija ticis piecdesmitniekā.

Juniorēm “Ziemeļvalstu finālā” (trīs zviedrietes, divas norvēģietes, viena somiete) pirmā bija zviedriete Moa Lundgrēna, bet junioriem par čempionu kļuva Toms Mancini no Francijas. Tikmēr labākais no baltiešiem bija igaunis Henri Ros, kurš ieguva 14.vietu.

Patrīciju startiem gatavo viņas tēvs un treneris Ingus EIduks, kuram palīdz arī citi Eiduku ģīmenes pārstāvji, kā piemēram bijušais olimpietis un Patrīcijas brālis Valts Eiduks.

Ivars Bācis

Bez autora atļaujas rakstu pārpublicēt ir aizliegts.

REZULTĀTI

 

Leave a Reply