2021. gads Kokneses sporta dzīvē

Sākoties jaunam gadam katrs sev uzstāda jaunas apņemšanās, jaunus mērķus un virzienus. Tomēr pirms sparīgas došanās uz priekšu, piedāvājam nelielu atskatu par to, kādus nozīmīgus brīžus Kokneses sporta un sportistu dzīvēs bija sagādājis aizvadītais 2021.gads.
Aizvadītais Vērša gads solījās būt veiksmīgs izlēmīgajiem, cēlsirdīgajiem un tiem, kuriem augstā vērtē ir uzcītīgs darbs un atbildīga attieksme. Šī gada galvenais motīvs bija – neatlaidīgs darbs.
Zināms, ka Kokneses sportisti jau gadiem sevi ir pierādījuši Latvijā, Eiropā un pasaulē mērķtiecīgi strādājot un attīstoties katrs savā sporta jomā. Visa pamatā ir bijusi attieksme ar kādu tas tiek darīts – neatlaidīgs, mērķtiecīgs un smags treniņu darbs, pašdisciplīna, pašmotivācija un vēlme pierādīt sev un citiem, ka iespējams ir viss, ja vien dara.
Ņemot vērā situāciju pasaulē un visas no tā izrietošās sekas, tostarp ierobežojumi pilnvērtīgiem treniņiem, jāatzīst, ka visi veiksmīgi esam spējuši pielāgoties šiem mainīgajiem apstākļiem rodot alternatīvas, lai iesāktais nezustu nebūtībā.
Lepni varam teikt, ka šī gada laikā ir atklāti jauni talanti, sasniegti augsti rezultāti un Kokneses vārds atkārtoti  iznests arī ārpus Latvijas robežām.
Neraugoties uz to, ka gandrīz pusgadu sporta dzīve Latvijā bija slēgta, tomēr atlikušajā pusgadā koknesieši paspēja sasniegt pietiekami daudz sportisko rezultātu, lai mums būtu pamats būt lepniem par mūsu sportistu augsto klasi.

Nozīmīgākais aizvadītā gada notikums sportā bija Tokijas olimpiskās spēles, kurās debiju piedzīvoja bijusī koknesiete Laura Igaune, kura 1.augusta agrā rītā pēc Latvijas laika izgāja uz starta kvalifikācijas sacensībās vesermešanā sievietēm un ar rezultātu 68,53 metri ierindojās augstajā 20. vietā.
Vieglatlētikas sezonai sākoties, Laura aizvadīja septiņas sacensības ASV un sešās no tām guva uzvaru. Viņas labākais sezonas rezultāts tika sasniegts pirmajās sacensībās 13.martā Vilmingtonā, kad veseris tika raidīts 70,64 metru tālumā.

Raugoties ārpus Latvijas robežām, grūti nepamanīt, ka ievērības  cienīgus panākumus kārtējo reizi sasniegusi Latvijas labākā distanču slēpotāja Patrīcija Eiduka. Talantīgā sportiste aizvien turpina savu ceļu uz jaunām virsotnēm. Gadam sākoties Patrīcija izcīnīja 7.vietu U-23 pasaules čempionātā 10 km brīvā stila distancē, kas ir Latvijas labākais rezultāts pasaules čempionātos U23 grupā. Aizvadītajā gadā Patrīcija kā pirmā Latvijas distanču slēpošanas vēsturē ir iekļuvusi pasaules ranga labāko sešdesmitniekā, Starptautiskās Slēpošanas federācijas (FIS) rangu tabulā ar reitingu 40 FIS punkti ieņemot 59.vietu.
Eiduku ģimenes jaunākā atvase Edijs Eiduks aizvadītajā gadā pirmo reizi startēja Pasaules junioru čempionātā distanču slēpošanā, kur 1,4 km garajā klasiskā stila distancē viņš ierindojās 75.vietā no 97 dalībniekiem.

Augustā, Rumānijas pilsētā Oradjā Pasaules junioru un jauniešu čempionātā ekipētajā spēka trīscīņā bronzu izcīnīja Dārta Bērziņa summā sasniedzot 322,5 kg. Gandrīz četrus mēnešus vēlāk Zviedrijas pilsētā Vesterosā Dārta vēlreiz kāpa uz trešā augstākā pjedestāla pakāpiena, šoreiz Eiropas čempionātā klasiskajā spēka trīscīņā jauniešiem, svara kategorijā līdz 84 kg, izcīnot trešo vietu ar summu 295 kg un labojot Latvijas jauniešu rekordus visās kustībās. Dārtu startiem Pasaules un Eiropas čempionātā gatavoja treneri Didzis Bērziņš un Mārtiņš Lielups.

Volejbola trenera Ivara Māliņa audzēknis Kristers Dardzāns vasarā devās pretī jaunam izaicinājumam un vasarā pievienojās Itālijas spēcīgākās līgas klubam “Sir Safety Perugia”, kas skaitās viens no pasaules spēcīgākajiem volejbola klubiem vispār, jo šajā klubā spēlē tikai augstākās klases spēlētāji, kā, piemēram, kubiešu izcelsmes poļu spēlētājs Vilfredo Leons un ASV izlases volejbolists Metjū Andersons. Pirmajā sezonā gan Kristera spēles laiks zvaigžņotajā komandā ir minimāls, bet divās spēlēs Kristers ir devies laukumā epizodiski un iesaistījies spēlēs. Eiropas volejbola čempionātā Kristers aizvadīja spēles Latvijas vīriešu izlases sastāvā. Pēc astotdaļfinālu aizvadīšanas Latvijas izlase Eiropas čempionāta finālturnīru noslēdza 16.pozīcijā. Pirms došanās uz Itāliju un valstsvienību, Kristers, kopā ar citu Kokneses volejbola audzēkni Edgaru Kalnozolu, Jēkabpils “Lūšu” sastāvā izcīnīja Latvijas čempiontitulu.

Tāpat Eiropas mērogā savas profesionālās karjeras turpina basketbolists Andrejs Gražulis un hokejists Kristers Gudļevskis. Andrejs otro sezonu pēc kārtas spēlē Itālijas basektbola A sērijas komandā “Trieste” un ir stabils sākumsastāva spēlētājs, bet Kristers sezonu iesāka vienā no Slovākijas labākajām hokeja komandām Bratislavas “Slovan”, kuru gan nesen pameta, pārceļoties uz Zviedrijas hokeja virslīgu.

Latvijas bobsleja izlases sastāvā bija iekļuvis arī stūmējs Reinis Nungurs, kurš gatavojās Pekinas Olimpiskajām spēlēm, bet dažādu apstākļu sakritības dēļ neizdevās nostiprināties kādas ekipāžas sastāvā. Reinis ir bijušais vieglatlēts un gaidāmajā sezonā plāno arī atgriezties vieglatētikā – lodes grūšanas sektorā.

Pārejot pie mūsu valstī notikušajiem čempionātiem un mūsu sportistu sasniegumiem, sāksim ar vieglatlētiku. Latvijas čempionātos 2021.gadā kopā izcīnītas 13 medaļas – 4 zelta, 5 sudraba un 4 bronzas medaļas. U14 vecuma grupā savu talantu un spēju būt labākā no labākajiem pierādījusi Marta Užule, kura uz Koknesi atvedusi 2 zelta medaļas (augstlēkšanā un daudzīņā) un bronzu (tāllēkšanā) ar savam vecumam ļoti augstvērtīgiem rezultātiem.  Bez šaubām vieni no nozīmīgākajiem sasniegumiem šajā gadā pieder šķēpmetējai Elzai Lazdiņai, kura ne vien izcīnījusi zeltu Latvijas čempionātā U16 grupā, bet arī veiksmīgi startējusi Baltijas čempionātā un šobrīd savu talantu turpina attīstīt Murjāņu sporta ģimnāzijā, bet ceturto zeltu Kokneses vieglatlētiem atnesa soļotāja Gundega Beķere, kas uzvarēja 3000m distancē U18 vecuma grupā.
Šķēpmetējas karjeru uzsākusi arī Elizabete Kalniņa, kura LČ U14 vecuma grupā izcīnīja 2.vietu, sudrabu 5000m soļošanā izcīnīja Megija Čakste, Patrīcijai Bērzkalnai 2.vieta vesera mešanā U16 grupā, Unai Gadzānei 2.vieta vesera mešanā U20 grupā, bet piektā sudraba medaļa bijušajam Kokneses vieglatlētikas audzēknim un Latvijas izlases garo distanču skrējējam Jānim Višķeram pusmaratonā.
3.vietas LČ izcīnīja Andrejs Pavļenkovs vesera mešanā, Gustavs Alfrēds Ozoliņš trīssoļlēkšanā U20 grupā, Patrīcija Bērzkalna diska mešanā. Bez jau pieminētajiem medaļu laureātiem uz starta LČ izgāja vesermetēji Paula Sārta un Otto Gustavs Bērzkalns, diska metēji Ričards Rolfs Lācītis un Alfrēds Lejiņš, trīssoļlēcēja Evelīna Vitenberga un tāllēcēja Kadrija Amanda Birkāne.
Vairākas medaļas uz Koknesi atveda arī Kokneses veterānu vieglatlētikas komanda. Notikušajās LSVS sporta spēlēs, Latvijas veterānu čempionātā un Baltijas veterānu čempionātā uz starta izgāja 5 koknesieši, kopā izcīnot 25 godalgas .
Aijai Vītolai (60+) 2.vieta 100m, 200m un trīssoļlēkšanā, kā arī 5 godalgas Latvijas – Baltijas čempionāta ieskaitē. Aivim Orliņam (50+) 3.vieta lodes grūšanā, Jānim Gusevam (60+) 1.vieta trīssoļlēkšanā un 2.vieta 100m un tāllēkšanā, kā arī 4 godalgas Latvijas – Baltijas čempionāta ieskaitē. Mārim Eglītim (50+) 1.vieta trīssoļlēkšanā un Arvīdam Vītolam (70+) 2. vieta augstlēkšanā, tāllēkšanā un trīssoļlēkšanā, kā arī 5 godalgas Latvijas – Baltijas čempionāta ieskaitē.

LSVS sporta spēlēs galda tenisā Ernesta Skopāna veidotā komanda, kura startēja zem jaunā novada – Aizkraukles novada nosaukuma, izcīnīja pirmo vietu Latvijā. Komandas sastāvā spēlēja Natālija Kļimanova (40+), Viktors Tolkačovs (50+), Aleksandrs Upesleja (70+), Juris Siliņš (60+) un Uldis Kapellers (40+) .

Latvijas autokrosa čempionātā kārtējā veiksmīgā sezona tika aizvadīta Mini bagiju pilotam Emīlam Mirošņikam, kuram izdevās nosargāt čempiona titulu un kļūt par divkārtēju Latvijas čempionu autokrosā mini bagiju klasē. Emīls aizvadīja četrus posmus, kur tika izcīnītas divas 1.vietas, viena 2.vieta un viena 3.vieta.
Debiju šajā klasē piedzīvoja Emīlija Ūtēna, kura piedalījās divos no četriem posmiem, LČ kopvērtējumā iegūstot 14.vietu.
Latvijas kausa izcīņā Junior Xtreme klasē veiksmīgus startus aizvadīja Markuss Ūtēns, kurš uzvaru izcīnīja četros no pieciem posmiem, izcīnot Latvijas kausu šajā klasē.

Latvijas čempionāts spiningošanā no laivām pēc dīkstāves gada atsākās ar pirmo posmu augusta sākumā Daugavā starp Rīgas un Ķeguma HES, kurā ar lieliskiem rezultātiem startēja Kokneses sporta centra komanda, 12 komandu konkurencē izcīnot 2.vietu. Komandā startēja divas ekipāžas – Raitis Čaklis/Rihards Kalniņš un Viesturs Saulītis/Normunds Vingris .

Bet koknesietis Normunds Bērziņš otro gadu pēc kārtas izcīnīja bronzas medaļu Latvijas čempionātā automātiskā tranšeju stenda šaušanas disciplīnā.

Lai gan šis gads nebija piepildīts ar sporta pasākumiem, tomēr nevaram apgalvot, ka nenotika nekas.
Atzīmējot Latvijas Olimpiskās komitejas dibināšanas 99. gadadienu 23.aprīlī notika Olimpiskā mēneša atklāšana. Pielāgojoties tā brīža situācijai un ierobežojumiem Kokneses sporta centrs par godu šim notikumam uz sportiskām aktivitātēm divu dienu garumā aicināja pašus mazākos sportotgribētājus, proti, PII “Gundega” audzēkņus.
9. jūlijā Kokneses stadionā tika aizvadītas jau trešās Māra Bružika kausa izcīņas sacensības trīssoļlēkšanā, kuras pulcēja vairāk kā 40 dalībniekus no visas Latvijas. Kā ierasts, sacensības klātienē vēroja un apbalvošanas ceramonijā piedalījās arī pats Māris Bružiks, personīgi sveicot sacensību medaļniekus un kausu ieguvējus.
Pēc ilgāka pārtraukuma Kokneses stadiona basketbola laukumā tika aizvadītas KSC strītbola sacensības. Ja senāk šo spēli Koknesē spēlēja vismaz piecas reizes sezonā, tad šajā gadā tā bija pirmā reize. Sacensībām pieteicās 10 komandas.
Augusta izskaņā vietējie iedzīvotāji un viesi no tālākām pilsētām pulcējās Kokneses sporta festivālā. Rīta cēlienā sportiskām aktivitātēm nodevās vairāk kā 30 bērnu vecumā no 2-11 gadiem. Vienlaicīgi ar bērnu aktivitātēm tika uzsākts arī pludmales volejbola turnīrs, bet pēc pusdienām notika individuālās sacensības jauniešiem un pieaugušajiem, kur tika noskaidrots labākais sešinieks sieviešu un vīriešu konkurencē pēc vieglatlētikas daudzcīņas principa. Pēc šīm aktivitātēm notika pāru skrējieni, komandu stafetes un akmens/šķēres/papīrs turnīrs. Festivāls noslēdzās ar strītbola turnīru.
Septembrī norisinājās ikgadējās vieglatlētikas sacensības mešanu disciplīnās jaunatnei, kuras, neskatoties uz lietaino laiku, pulcēja vairāk nekā 150 dalībnieku.

Kokneses sportistu sasniegumi

Paldies visiem sporta dzīvē iesaistītajiem cilvēkiem – sportistiem, treneriem, komandu vadītājiem, brīvprātīgajiem palīgiem, sporta entuziastiem, kas ar savu darbību ikdienā rūpējas par Kokneses novada sporta dzīves labklājību dažādos veidos un palīdz Koknesei būt atpazīstamai teju visā Latvijā.

Veiksmīgu un panākumiem bagātu 2022. gadu!
KSC

Leave a Reply