Eiduka ļoti gandarīta par startu pasaules kausā Davosā un pateicīga atbalstītājiem

Vēsturiskos panākumus guvusī Patrīcija Eiduka no Kokneses novada Vecbebriem ir ļoti gandarīta par sasniegto pagājušā nedēļas nogalē Davosā notikušajā Pasaules kausa otrajā posmā, kur pirmajā dienā bija sprints, bet otrajā dienā 10km distance brīvajā stilā ar intervāla startu, informē slēpotājas pārstāvis Ivars Bācis. Bijusī Aizkraukles novada sporta skolas audzēkne ir arī pateicīga saviem atbalstītājiem, kas palīdzējuši sasniegt šādus Latvijai vēl nepieredzētus rezultātus jau sezonas sākumā.

Patrīcija Eiduka vēsturiskus panākumus pagājušajā nedēļas nogalē Šveices tradicionālajā pasaules kausa posmu norises vietā sasniedza abas dienas, sestdien sprintā izdarot pat divus īpašus ierakstus, proti, kā pirmā no Latvijas šajā slēpošanas disciplīnā pārvarēja kvalifikāciju (ar 14.laiku) un iekļuva labāko trīsdesmit vidū jeb ceturtdaļfinālā, bet pēc tam ar 18.vietu izslēgšanas braucienos kā pirmā no mūsu distanču slēpotājiem pasaules kausa posmos sasniedza labāko divdesmitnieku. Svētdien 10km brīvajā stilā ar izcīnīto 8.vietu viņa kā pirmā no Latvijas šāda līmeņa sacensībās slēpošanā sasniedza desmitnieku.

Ja arī piedalītos Norvēģijas, Zviedrijas un Somijas slēpotājas, Eiduka tik un tā ar šādu varenu sniegumu abas dienas sarūpētu augstvērtīgākos sasniegumus Latvijas distanču slēpošanas vēsturē. Izpētot pāris iepriekšējo gadu statistiku pasaules kausa posmos gan Davosā, gan arī citās norises vietās, kā arī, ņemot vērā šīs sezonas pirmā posma rezultātus Rukā, var apgalvot, ka mūsu slēpošanas cerība sprintā Davosā piekāptos kādām astoņām vai desmit skandināvietēm, bet nekādā gadījumā ne 17 pārstāvēm no šīm te trim slēpošanā ļoti spēcīgām Ziemeļvalstīm, lai no 14.vietas kvalifikācijā viņa tiktu izstumta no trīsdesmitnieka jeb iekļūšanas ceturtdaļfinālā, ko nevienam no mūsējiem sprintā nekad nebija sanācis sasniegt. Starp citu, iepriekšējos trīs gadus Davosā precīzi divpadsmit Ziemeļvalstu pārstāves sprintā tika trīsdesmitniekā, un šis ar skandināvietēm saistītais skaitlis divpadsmit arī ir vidējais rādītājs pasaules kausa posmos, neskaitot, protams, posmus Norvēģijā vai Zviedrijā, kur reizēm trīsdesmitniekā ir tikušas pat divdesmit šo trīs valstu pārstāves.

Savukārt 10km brīvajā stilā Davosā pēdējos trijos gados piecpadsmitniekā ir tikušas 7 vai 8 šo trīs slēpošanas lielvalstu pārstāves, un, ņemot vērā to, cik maz Patrīcija svētdien zaudēja tādām kā Džesika Diginsa, Tatjana Sorina, Natālija Ņeprajeva, Terēze Štadlobere, kā arī šo četru pieminēto slēpotāju veikumu pirms divām nedēļām Somijā, kad pasaules kausa posmā nebija nekādu iztrūkumu, tad var droši apgalvot, ka Šveicē 10km distancē talantīgā Latvijas slēpotāja noteikti iekļūtu divdesmitniekā, kur līdz šā gada decembrim neviens no Latvijas slēpotājiem nebija ticis. Turklāt jāņem vērā, ka distanču slēpošanā un kalnu slēpošanā ir vislielākā konkurence no visiem ziemas sporta veidiem.

“Ja šajās sacensībās būtu startējušas Skandināvijas valstis, piekrītu, ka vietas man nebūtu bijušas tik augstas. Tomēr vienlaikus tas nemainītu manu sniegumu. Piemēram, atpalicību no uzvarētājas un to, ka turpat priekšā man bija ļoti spēcīgas slēpotājas. Man ir liels prieks, ka savu darbu paveicu maksimāli labi, visu maksimāli izdarīja arī slēpju smērētāji un treneri,” pozitīvās emocijas neslēpa Eiduka. “Saliekot visu kopā, ir prieks par izdošanos un arī par to, ka izmantoju šo iespēju, ka nestartēja Skandināvijas valstis. Jā, pirms sacensībām aizdomājos, ka varbūt nebūs tik liela gandarījuma sajūta, ja izcīnīšu augstu vietu, bet tagad es vispār tā nedomāju. Skandināvu prombūtni pat īsti nemaz nevarēja just, jo svētdienas uzvarētāja Rozija Brenana ir pasaules Top3 slidsoļa sportiste.”

Eiduka atzina, ka jau pirmajā Pasaules kausa posmā Rukā pēc pašas domām bija sasniegusi ļoti labu gatavību, bet starti Davosā parādīja, ka forma bija vēl labākā nekā Somijā novembra beigās. Patrīcija, kura faktiski jau no 2016.gada kļuvusi par Latvijas vadošo slēpotāju un katru gadu ir progresējusi, īpaši pēdējos divus gadus, apzinās, ka šīs sezonas sākumā ir veikts vēl viens liels lēciens uz augšu. Tā kā šādā līmenī viņa vēl nav bijusi, tad grūti esot pateikt, vai tas šajā sezonā ir maksimums, vai izdosies vēl progresēt, jo priekšā vēl “Tour de ski”, kā arī pasaules U23 čempionāts februāra sākuma pusē un arī pieaugušo čempionāts februāra beigās. Eiduka šobrīd kopā ar Justīnes Kovaļčikas audzēknēm un komandas biedrenēm jau trešo dienu trenējas slavenajā poļu tramplīnlēkšanas centrā Zakopanē, kur ieradās šo pirmdien. Bija variants palikt turpat Davosā un augstkalnes apstākļos, kas Patrīcijai allaž nākuši par labu, trenēties gandrīz trīs nedēļas līdz pat “Tour de ski”, taču komandas vadībai un abiem treneriem Kovaļčikai un Aleksandram Viriteļņijam bija uzstādījums par Zakopani, līdz ar to nācās atteikties no ļoti labās ieceres un ņemt vērā komandas vadības uzstādījumu. Tā kā treniņus tur plānots aizvadīt līdz 22.decembrim, tas nozīmē, ka secen ies pasaules kausa posms šīs nedēļās nogalē Drēzdenē, kur vienu dienu ir individuālais sprints, bet otrā – komandu sprints. Tādējādi šogad vairāk nesanāks pakāpties pasaules kausa kopvērtējumā, kur šobrīd Patrīcija ar 52 punktiem ņem 26.vietu. Arī abās disciplīnās individuāli viņa ir trīsdesmitniekā – ar 13 punktiem sprintā 29.vietā, bet ar 39 punktiem distancē pat 20.vietā, tikai septiņiem punktiem šķirot no piecpadsmitnieka. Par šādiem panākumiem viņa ir pateicīga saviem atbalstītājiem – būvkompānijai “Merks”, LOV, Kokneses novada pašvaldībai, “Nateo D”, “Skandi motors”, “Virši”, veikalam “MySport”, “Ievas siers” un Latvijas Slēpošanas federācijai.

Informāciju sagatavoja slēpotājas pārstāvis Ivars Bācis

Leave a Reply