Atskats uz Latvijas čempionātu Koknesē un aizvadīto spēka trīscīņas sezonu

Pagājušā gada nogalē Kokneses sporta centrā norisinājās sezonas galvenais spēka trīscīņas notikums – Latvijas čempionāts, kurā kopā ar Latvijas 57 spēcīgākajiem sportistiem sacentās arī pieci Kokneses sporta centra pārstāvji – Dāvis Kalniņš, Dāvis Puišelis, Ilmārs Kalniņš, Andrejs Pavļenkovs un Didzis Bērziņš. Tādējādi koknesieši šajā pasākumā startēja divās izpausmēs – gan kā dalībnieki, gan arī kā čempionāta organizētāji. Šajā rakstā īsi novērtēsim šogad paveikto abās šajās jomās – sportiskajā un oganizatoriskajā.

Nelielai atkāpei uzreiz jānorāda uz šādu pasākumu specifiku. Spēka trīscīņa, salīdzinot, piemēram, ar kādu populāru skriešanas pasākumu vai kopējo dažādu spēka sporta veidu entuziastu un treniņzāļu apmeklētāju skaitu, nav ļoti maisveidīgs sporta veids, un Koknesē bija pulcējies Latvijas čempionātam vidēji ierasts atlētu skaits. Viens no iemesliem, kas ierobežo dalībnieku skaitu, noteikti ir tradicionālā dopinga kontroles klātbūtne šāda līmeņa sacensībās. Latvijas pauerliftinga federācija jau vairāku gadu garumā aktīvi iesaistās cīņā par tīru sportu, veicot gan regulāras pārbaudes, gan organizējot izglītojošus seminārus.

Otrs iemesls ir Latvijas čempionāta dalībnieku uzrādīto rezultātu vidējais līmenis. 57 dalībnieki nozīmē to, ka Latvijas čempionātā vīriešu kategorijās dalībnieku skaits svārstījās no trim līdz septiņiem cilvēkiem. No vienas puses, nav ļoti daudz, no otras puses, rezultātu līmenis, lai cīnītos par medaļu kādā no kategorijām, ir visnotaļ augsts. Katrs entuziasts var parēķināt savas iespējas attiecīgajā svara kategorijā. Piemēram, tādā vidējā vīriešu svarā kategorijā kā -83 kg, lai cīnītos par bronzas godalgu, trīs vingrinājumu summā Koknesē bija jāceļ vismaz 600 kilogramu. Daudz, vai ne?

Atmetot tādiem gadījumiem tipisko vēlmju domāšanu un rēķinoties, ka dažādu specifisku noteikumu dēļ sacensībās noteikti rezultāts būs zemāks, nevis augstāks nekā treniņzālē iespētais un vēlamībā iedomātais, ir acīmredzams, ka ne pārāk plašais dalībnieku sastāvs nozīmē arī to, ka pat ļoti spēcīgam treniņzāles apmeklētājam iesaistīties cīņā par medaļām savā svaru kategorijā būs grūti, ja ne praktiski neiespējami. Turklāt katrā kategorijā ir noteiktas kvalifikācijas normas, kuras izpildīt ne visiem ir pa spēkam. Tātad bez mērķtiecīga un smaga treniņdarba iesaistīties pilnvērtīgā cīņā šajā sporta veidā ir sarežģīti. Ņemot vērā augstāk rakstīto, ceram, ka Kokneses spēka trīscīņas komanda tuvākajos gados kļūs arvien kuplāka.

Šoreiz koknesieši bija pārstāvēti četrās svara kategorijās. Pirmie cīņā devās abi KSC pārstāvji 59 kg kategorijā – Dāvis Puišelis un Dāvis Kalniņš. D. Puišelis savā debijā šāda līmeņa sacensībās izpildīja to, kam bija cītīgi gatavojies, un ar 100 kg pietupienā, 72,5 kg spiešanā un 112,5 kg vilkmē izcīnīja bronzas godalgu. Savukārt D. Kalniņš, arī pateicoties rūpīgam treniņdarbam, pagājušā gada sudrabu pārvērta zelta medaļā! 125 kg pietupienā, 65 kg spiešanā un 177,5 kg vilkmē Dāvim ļāva par 5 kilogramiem labot pagājušajā gadā sasniegto personisko rekordu (šogad summā 367,5 kg) un izcīnīt drošu uzvaru, ar 30 kg pārsvaru apsteidzot tuvāko sekotāju. Jāpiemin, ka gandrīz visās kategorijās, bet jo īpaši vieglākajās, vismaz tikpat liels izaicinājums kā stieņa celšana ir iekļaušanās vajadzīgajā svarā. Abiem Dāvjiem ne bez grūtībām tas izdevās, savukārt Ēriks Krupenkins šoreiz svēršanās procedūrā tā arī palika ārpus vajadzīgajām robežām un sacensībās diemžēl nevarēja piedalīties.

Kategoriju augstāk (74 kg) nekā divās iepriekšējos Latvijas čempionātos šoreiz startēja Ilmārs Kalniņš. Lielāks personīgais svars pašsaprotami ļāva pārliecinoši labot visus trīs personīgos rekordus. Ilmārs uzrādīja 135 kg pietupienā, 90 kg spiešanā guļus un 185 kg vilkmē, personīgo rezultātu trīscīņas summā (šogad 410 kg) tāpat kā gadu iepriekš labojot uzreiz par 30 kilogramiem. Sīvajā šīs kategorijas konkurencē tas deva 6. vietu. Diemžēl darba pienākumu dēļ šogad šajā kategorijā nevarēja startēt vēl viens stabils komandas pārstāvis Ritvars Kļaviņš.

105 kg kategorijā uz starta devās iepriekšējo divu gadu bronzas laureāts Andrejs Pavļenkovs. Andrejam izdevās atkārtot iepriekš sasniegto un vēlreiz izcīnīt bronzas godalgu, uzrādot identisku rezultātu summu (625 kg) kā 2016. gadā – šogad 250 kg pietupienā, 140 kg spiešanā un 235 kg vilkmē. Andrejs savā spēcīgākajā kustībā – pietupienā – otro gadu pēc kārtas centās labot šīs kategorijas Latvijas rekordu (267,5 kg), tomēr arī šogad tas vēl neizdevās. Savukārt vilkmē Andrejs maksimālo spēku varēja pietaupīt, jo 3. vieta bija pārliecinoši nodrošināta.

Visbiedzot smagākajā svarā (virs 120 kg) 2. vietu otro gadu pēc kārtas izcīnīja Didzis Bērziņš. Ar mājas sienu palīdzību Didzim izdevās krietni uzlabot pagājušā gada trīscīņas summu (šogad – 775 kg). Atsevišķās kustībās – 280 kg pietupienā, 175 kg spiešanā guļus un 320 kg vilkmē. Šāds rezultāts nodrošināja arī 3. vietu absolūtajā vērtējumā, kur visu sportistu rezultāti pēc Vilksa koeficienta tiek salīdzināti pret pašsvaru. Diemžēl otro gadu pēc kārtas veselības likstas šajā svara kategorijā neļāva pacīnīties 2016. gada bronzas ieguvējam Mārtiņam Brokam.

Kokneses sporta centra sportistu sniegums  (viena 1. vieta , viena 2. vieta, divās 3. un viena 6. vieta) ļāva iegūt kausu par 3. vietu komandu ieskaitē, piekāpjoties tikai tradicionālajiem favorītiem Valmieras “Spēka Pasaulei” un Gulbenes KSP. Liels paldies komandas menedžerim Agrim Skrejānam un daudzajiem atbalstītājiem! Cerams, ka nākamgad Koknesi būs gatavi pārstāvēt arī jauni sportisti un ceram arī uz dāmu iesaisti klasiskās spēka trīscīņas sacensībās!

Latvijas pauerliftinga federācijas pārstāvji un dalībnieki īpaši uzslavēja sacensībās valdošo atmosfēru un balvu fondu. Par to vislielākā pateicību mūsu dāsnajiem atbalstītājiem – paipalu fermai “Rīta putni”, mājas kūpinājumiem “Kūpiņsala”, viesnīcai ģimenēm “Divas upes”, elektroapgādes uzņēmumam “Hanza-Elektro”, gaļas izstrādājumu veikalam “Kokneses miesnieks”, fitnesa aprīkojuma kompānijai “Gfitness”, sporta preču tirgotājam „Sporta Punkts”, olbaltumvielu avotam “Protein Performance” un pārtikas produktu ražotājam “Rosība”.

Pasākumu veiksmīgu norisi nodrošināja Kokneses novada dome, Latvijas pauerliftinga federācija, Kokneses sporta centrs un biedrība “Spartietis”. Arī 2019. gadā Koknesē plānoti trīs nozīmīgi pasākumi – Latvijas kausa posms spēkā trīscīņā uz atkārtojumu skaitu, tautas sporta pasākums “Latvijas spēcīgākā pilsēta”, kur koknesiešiem jācenšas aizstāvēt šogad izcīnīto uzvaru mazo pilsētu grupā, un Latvijas čempionāts spēka trīscīņā bez ekipējuma.

Latvijas pauerliftinga federācija gada nogalē ir apkopojusi visus 2018. gada rezultātus un izveidojusi sportistu reitingu. Tajā augstas vietas ieguvuši arī vairāki koknesieši. Klasiskās spēka trīscīņas sezonas reitingā 59 kg kategorijā 2. vietā ierindojas Dāvis Kalniņš, bet kategorijā virs 120 kg 2. vietu ieguvis Didzis Bērziņš. Atsevišķās kustībās labāko trijniekā sezonas griezumā iekļuvuši trīs koknesieši. 59 kg kategorijā Dāvis Kalniņš 2. vietā gan pietupienā, gan vilkmē, 105 kg kategorijā Andrejs Pavļenkovs 2. vietā pietupienā, bet kategorijā virs 120 kg Didzim Bērziņam 2. vieta pietupienā un vilkmē, bet 3. vieta spiešanā guļus. Didzim arī pārliecinoša 1. vieta vilkmē  kategorijā līdz 120 kg ar šogad uzstādīto Latvijas rekordu (340 kg) ekipētajā spēka trīscīņā. Tie ir augstvērtīgākie koknesiešu sasniegumi spēka trīscīņā jeb pauerliftingā 2018. gadā

Savukārt, atskatoties uz aivadīto spēka trīscīņas gadu organizatoriski, jāatzīmē trīs notikumi. Pirmkārt, tās ir Koknesē notikušās sacensības spēka divcīņā uz atkārtojumu skaitu, kas bija jauns pasākums Latvijas pauerliftinga kalendārā un kurā piedalījās 13 Kokneses sportisti. Tai skaitā pirmoreiz Kokneses vīru komandu papildināja arī divas dāmas – Agra Bērziņa un Līva Zvaigzne, bet KSC komandu ieskaitē izcīnīja pārliecinošu uzvaru. Individuāli noteikti jāizceļ Agras (1. vieta arī absolūtajā vērtējumā) un Ilmāra Kalniņa uzvaras savās kategorijās. Otrkārt, tas ir tautas sporta pasākums “Latvijas spēcīgākā pilsēta”, kurā pateicoties lielu un mazu koknesiešu, kā arī tuvāko kaimiņu atsaucībai tieši Koknese uzrādīja vislabāko rezultāto mazo pilsētu grupā, 91 dalībnieka spēkiem pusotras stundas laikā spiešanā guļus paceļot nepilnus 90 tūkstošus kilogramu. Treškārt, tas bija Latvijas čempionāts Koknesē, kas aizritēja lieliskā gaisotnē un ko kuplināja gan KSC komandas starti, gan koknesiešu atbalsts tribīnēs, gan vietējo uzņēmēju lieliskās balvas. Tieši mūsu atbalstītāju – dalībnieku, skatītāju un uzņēmēju – devums ir galvenais iemesls, kāpēc mēs 2018. gadā  esam saņēmuši daudz labu vārdu gan no spēka trīscīņas vadītājiem, gan entuziastiem/sportistiem. Lai Jaunajā gadā jauni panākumi kā sportiski, tā organizatoriski!

Didzis Bērziņš, KSC

Leave a Reply