Užule čempione, Birkānei bronza LČ daudzcīņās telpās

28. un 29.janvārī Valmieras sporta manēžā norisinājās Latvijas čempionāts daudzcīņās telpās, kur sacentās šī brīža valsts labākie daudzcīņnieki, lai noskaidrotu valsts čempionus 5 vecuma grupās. Uz starta U16 grupā meitenēm izgāja arī divas Aizkraukles novada sporta skolas audzēknes, koknesietes Marta Užule un Kadrija Amanda Birkāne, kuras savā pieccīņā nodemonstrēja lielisku sniegumu un sacensību kopvērtējumā attiecīgi finišēja pirmajā un trešajā vietā.

Pieccīņa ir vieglatlētikas disciplīna, kura sastāv no piecām atsevišķām disciplīnām – 60m barjersprinta, augstlēkšanas, lodes grūšanas, tāllēkšanas un 800m skrējiena. Sportistes katrā disciplīnā mēģina sasniegt pēc iespējas labāku rezultātu, kas pēc tam tiek novērtēts ar noteiktu punktu skaitu. Par sacensību uzvarētāju kļūst sportiste, kurai pēc piecām disciplīnām ir labāka punktu summa. Visas piecas disciplīnas tiek veiktas vienā dienā.

Marta pērn piedzīvoja debiju pieccīņā, diezgan negaidīti izcīnot 2.vietu pie gadu vecākām meitenēm un ar to arī izpelnījās vietu valsts izlases sastāvā startam Baltijas komandu čempionātā daudzcīņās. Šogad Martu varēja uzskatīt par vienu no pretendentēm uz uzvaru, bet spēcīgas konkurentes bija daudz un bija jāparāda labākais sniegums, lai reāli pretendētu uz uzvaru. 60 m barjerskrējienā Marta finišēja pēc 9.53 sekundēm (PB), kas bija piektais ātrākais laiks. Tikmēr lielisku skrējienu veica Keita Saučuka (9.11s) un Brenda Džiliana Apsīte (9.18s), kuras izvirzījās sacensību vadībā pēc pirmās disciplīnas.

Nākamā disciplīna bija Martas spēcīgākā disciplīna – augstlēkšana. Līdz šim daudzcīņā Marta startējusi četras reizes un nekad nav lekusi zemāk par 1.64 metriem. Par laimi arī piekto reizi pēc kārtas izdevās noturēt sniegumu augstā līmenī un šoreiz tika pārvarēti 1.66 metri. Tas deva labu punktu skaitu un kopvērtējumā Marta izvirzījās līderpozīcijās. Diemžēl lodes grūšanā neizdevās pietuvoties saviem sezonas labākajiem grūdieniem un nācās samierināties ar 9.85 metriem, kas starp visām dalībniecēm bija septītais rezultāts. Summā gan Marta saglabāja līderpozīciju, bet konkurentes jau bija tuvāk.

Nākamā bija tāllēkšana, kur Martai bija vislielākā nedrošība. Koknesē ziemā tālumu smiltīs nav iespējams lekt, tāpēc bija jāpaļaujas uz treniņā apgūto ieskrējiena garumu un tehniku un jācer uz veiksmīgu atspērienu, it īpaši tāpēc, ka konkurentes Apsīte un Saučuka bija veikušas fantastisku lēcienus attiecigi 5.64m un 5,28 m tālumā, bet Martas personīgais rekords bija 5.07m. Jau pirmajā lēcienā izdevās labot personīgo rekordu uz 5.10m, bet trešajā mēģinājumā, skanot skatītāju aplausu ritmam, izdevās 5.21m tāls lēciens, kas pirms pēdējās disciplīnas ļāva būt 2.vietā, atpaliekot tikai 5 punktus no līderes Apsītes, esot 92 punktus priekšā treniņbiedrenei Birkānei, (kura jau bija uzstādījusi četrus personīgos rekordus), 128 punktus priekšā Saučukai un 171 punktu priekšā Lizetei Spilai no Ogres. 800 metros 1 sekunde ir apmēram 10 punkti un, lai uzvarētu, Martai bija jābūt aptuveni 0.5 sekundes ātrākai par Apsīti, tai pat laikā nezaudējot pārāk daudz Birkānei, Saučukai un Spilai. Saučuka bija zināma kā laba 800m skrējēja, Birkāne, kā jau grupas biedrene, arī bija labi iepazīta un zināms, ka temps ir stipri līdzīgs Martas tempam, Spilai līdz šim 800m nebija skrējusi ātrāk par 2:45, bet Apsītei rezultāta nebija un atlika principā divi varianti – vai nu viņa skrien labi vai nē. No skrējiena pirmajiem metriem Marta izvirzījās vadībā un bija līdere divus ar pusi apļus, kad viņu priekšā nomainīja Saučuka, bet galvenā konkurente Apsīte iepalika jau ap 12 metriem un atradās skrējiena aizmugurē. Tā kā skrējiena temps nebija ļoti augsts, tad Martai vēl bija rezerves finiša spurtam vajadzības gadījumā. Apsīte pēdējā aplī atrada papildus ātrumu, lai noķertu Spilu pēdējos metros, bet līdz Martai viņa netika. Tas nozīmēja tikai to, ka par 2023.gada Latvijas čempioni pieccīņā telpās U16 meitenēm kļuva Marta Užule no Kokneses ar 3252 punktiem (PB), otro vietu izcīnīja ventspilniece Brenda Džiliana Apsīte ar 3201 punktu, bet trešo vietu superspraigā finišā izrāva pārsteidzošā Birkāne, kas pārspēja vienaudzi Saučuku, bet kā līdz tam Kadrija nonāca, mēs tūlīt izstāstīsim.

Marta augstlēkšanā

Barjerskrējienā Kadrijai izdevās finišēt pēc 9.66 sekundēm, kas bija jauns PB un tas pēc pirmās disciplīnas deva 7.vietu 38 dalībnieču konkurencē. Ļoti veiksmīga izvērtās augstlēkšana – līdz šim Kadrija bija lekusi 1.50m augstumu, bet šoreiz tika noķerta īstā lekšanas sajūta un viņa tika līdz 1.57 metriem, kas bija dalīts ceturtais labākais rezultāts starp visām dalībniecēm, augstāk lecot tikai Užulei, U14 Latvijas čempionei Aleksandrai Zandbergai (1.63m) un Esterei Polei (1.60m). Lodes grūšana gan tika iesākta ne visai veiksmīgi un pirmais grūdiens pat nesasniedza 7m atzīmi. Arī otrais grūdiens bija tālu no vēlamā un atlika visus spēkus sakopot uz pēdējo grūdienu. tas beidzot izdevās un tika sasniegts 8.labākais rezultāts 9.73 metri. Tas Kadrijai nodrošināja atrašanos Top 5 kopā ar Užuli, Apsīti, Spilu un Saučuku.

Nākamā disciplīna bija tāllekšana, kuru var uzskatīt par Kadrijas labāko disciplīnu, jo ārpus daudzcīņas viņa pamatā lec smiltīs – tālumu vai trīssoli. Pēc lodes grūšanas bija neliela pauzīte, kurā tika ieēsta viena karbonāde Valmieras jaukajā kafejnīcā un tālums varēja sākties. Sākumā gan ar uztraukumu, jo mēģinājumos nevarēja precīzi uzskriet uz dēlīti un nācās mainīt ieskrējiena formātu. Par laimi tas attaisnojās un jau pirmajā lēcienā izdevās pamatīgs lidojums 5.37m tālumā, kas ir ne tikai jauns Kadrijas personīgais rekords, bet arī I.Gaiša Kokneses vidusskolas visu laiku ceturtais labākais sasniegums un pēdējo reizi kāda par Kadriju tālāk ir lekusi tālajā 1983.gadā. Arī pārējie divi lēcieni bija ļoti labi – 5.21m un 5.31m.

Tālumā Kadrija bija otra labākā aiz Apsītes un nopelnīja 663 punktus, kas pirms 800 metriem deva 3.vietu kopvērtējumā. Apsīte un Užule bija patālu, vismaz 10 sekunžu attālumā pēc aptuveniem aprēķiniem, bet tuvākā sekotājas Saučuka un Spila bija attiecīgi apmēram 3 un 7 sekunžu attālumā, tātad nedrīkstēja zaudēt vairāk par tām sekundēm katrai no konkurentēm, lai saglabātu 3.vietu. Iepriekš, aprakstot Martas pozīcijas skrējiena laikā, speciāli nepieminēju Kadriju, lai to varētu izdarīt tagad. Tātad, skrējiena galvenais uzdevums bija mēģināt turēties kopā ar trenera Mārtiņa Rūguma audzēkni Saučuku, kura ir laba 800m skrējēja. Kadrija pretī lika savu spēju maksimumu un fanātisko gribasspēku. Abas skrēja gandrīz kopā pirmos 500 metrus, pēc kuriem skrējiena līderes lomu uzņēmās Saučuka, atraujoties par aptuveni 4-7 metriem, kas bija tieši tas attālums, kas varēja izšķirt bronzas medaļas likteni. Visu pēdējo apli šī starpība saglabājās un praktiski nemainījās līdz pat finiša līnijai. Pēc pirmā vizuālā novērtējuma rezultātam summā bija jābūt ļoti līdzīgam, jo starpība starp sportistēm bija apmēram 3 sekundes, Saučukai finišējot pirmajai, Užulei otrajai un Birkānei trešajai…

Pērn jūnijā notika Latvijas čempionāts sešcīņā U14 vecuma grupai, kur pēc 800m skrējiena Kadrija gulēja uz skrejceļa un raudāja, jo līdz medaļai viņai pietrūka 12 punkti jeb aptuveni 1,5 sekundes 800 metros. Tas bija īpaši sāpīgs brīdis, kas iemācīja jaunajai sportistei daudzas lietas. Arī šoreiz Kadrija gulēja uz skrejceļa un raudāja, sākumā no pārguruma un bezspēka, bet pēc aptuveni 20 sekundēm jau no prieka, jo summā viņa bija savākusi 3156 punktus, kas bija par 9 vairāk nekā Keitai Saučukai. 800 metros Kadrija zaudēja 2.43 sekundes, rezervē paturot 0.9 sekundes.

Kadrija tāllēkšanā

LVS | Sacensības (athletics.lv)

Abām sportistēm pēc sacensību dienas bija tik daudz emocijas, ka viņas nezināja vai smaidīt, vai raudāt, vai smieties, vai ēst, vai dzert. Viņas vienkārši nezināja, kur likties no lielā pārsteiguma, bet viņas ļoti labi apzinājās, ka tas ir noticis ilgas un pacietīgas gatavošanās rezultātā, bez treniņu kavēšanas un ar 100% atdevi katrā treniņā jau kopš 3.oktobra.

Sportistes un treneris Dāvis Kalniņš izsaka lielu pateicību Aizkraukles novada sporta skolai un Kokneses sporta centram par nodrošinātajiem treniņu apstākļiem visa sagatavošanās cikla laikā kā arī sportistu vecākiem par pacietību un bērnu motivēšanu nopietnam treniņu darbam.

Foto: Guntis Bērziņš, athletics.lv

KSC

Leave a Reply